Když se hovoří o drahých kovech, většina z nás si automaticky vybaví zlato, stříbro či platinu. Avšak existují i jiné, ještě vzácnější a cennější kovy, mezi nimiž vyniká rhodium. Jde o stříbřitě bílý kovový prvek, který patří do skupiny platinových kovů. S atomovým číslem 45 je extrémně vzácný a v současnosti drží titul nejdražšího drahého kovu na světě.

Vlastnosti, které rhodium odlišují

Zdroj: Youtube

Odolnost vůči korozi

Jednou z nejvýznamnějších vlastností rhodia je jeho mimořádná odolnost vůči korozi a oxidaci. Díky tomu se často využívá ve šperkařství pro povrchovou úpravu jiných kovů, například bílého zlata nebo stříbra. Rhodium tak nejen prodlužuje životnost drahých kovů, ale zároveň dodává povrchům neobvyklý lesk.

Katalytické schopnosti

Důležitou roli hraje rhodium také v automobilovém průmyslu, kde je využíván při výrobě motorů. Katalyzátory obohacené o tento kov významně přispívají ke snížení emisí oxidu uhličitého produkovaného při chodu motoru.

Omezená nabídka a rostoucí poptávka

Nabídka rhodia je velmi omezená a nereaguje pružně na změny poptávky. Hlavním důvodem je jeho extrémní vzácnost v zemské kůře a skutečnost, že jde o vedlejší produkt při těžbě platiny, palladia nebo niklu. Neexistují samostatné doly zaměřené na těžbu rhodia, což omezuje schopnost zvýšit jeho produkci v případě růstu poptávky.

Přes 85 % světové produkce rhodia pochází z Jižní Afriky. Další menší naleziště se nacházejí v USA, Kanadě a Rusku.

Cenové výkyvy

Nedostatek přirozených zdrojů vede k výrazným výkyvům ceny rhodia. Na rozdíl od zlata, jehož cena je poměrně stabilní, může cena rhodia hodně kolísat. V některých obdobích může stát gram rhodia až desetinásobek ceny zlata, jindy se zase může přiblížit cenám platiny či zlata. Rhodium je tedy poměrně rizikovou investicí.

V současné době stojí 1 gram rhodia kolem 3 500 Kč, což je podstatně více než cena zlata, která činí přibližně 2 000 Kč za gram.

Objev rhodia

Rhodium objevil na počátku 19. století anglický vědec William Hyde Wollaston. Wollaston spolu se svým kolegou Smithsonem Tennantem získal kousek platinové rudy, kterou pašovali ze španělské kolonie Nueva Granada (dnešní Kolumbie). Chtěli vytvořit chemický proces, který by z pevné rudy dokázal oddělit platinu a učinil ji tvárnou. Při procesu objevil dva nové kovy – palladium a rhodium. Název "rhodium" je odvozen od řeckého slova "rhodon", což znamená růže, a odkazuje na načervenalé soli, které Wollaston při svém výzkumu objevil.

Zdroje: noticiastrabajo.huffingtonpost.es, czechtrade.cz, izlato24.cz
částečně vytvořeno AI