Socialistické Československo bylo známo svým nedostatkem zboží a služeb. Ti, kteří měli přístup k žádaným komoditám, se rychle naučili, jak nedostatek využít. Veksláci se stali mistry v kšeftování, směňování peněz načerno a obcházení oficiálních pravidel. Jejich byznys se točil kolem aut, masa, restaurací a Tuzexu, což jim umožnilo vydělat si na tehdejší poměry ohromné částky. Jakým způsobem tito lidé fungovali a jaký byl jejich vliv na společnost?

Dobrý byznys kolem aut a taxíků

Automobilový průmysl a taxislužby byly v socialistickém Československu zlatým dolem. Automechanici často používali náhradní díly, které si "vypůjčili" ze státních skladů, aby opravovali auta soukromě. Systém, tolerovaný vedoucími pracovníky, kteří za mlčení dostávali svůj podíl, umožňoval mechanikům vydělat si slušné peníze bokem. Taxikáři byli další skupinou, která dokázala využít své postavení. Ti nejlepší z nich měli přístup k prestižním místům, jako byly hotely a letiště, kde vozili zahraniční klientelu a vydělávali si výměnou zahraniční měny za české koruny.

Kšeftování s masem vynášelo

Řezníci a pracovníci v pohostinství patřili k těm, kteří měli přístup k cennému masu. Běžnou praxí bylo nahrazování kvalitního masa méně kvalitním a prodej toho lepšího na černém trhu. Řezníci prodávali žádané produkty, jako byly vepřové ocásky nebo uheráček, pouze svým známým, a to za vyšší ceny. Praktiky nebyly výjimkou ani v restauracích, kde se občas dodávalo více masa na faktury, než skutečně dorazilo, a zbytek se prodával neoficiálně.

Tuzex a veksláci

Zdroj: Youtube

Tuzex byl obchod, kde se prodávalo zahraniční zboží, které bylo v socialistickém Československu nedostupné. Nakupovat v něm mohli jen ti, kdo měli západní měnu nebo tuzexové poukázky. Veksláci, kteří směňovali západní měnu za tuzexové bony, si vydělávali slušné peníze. Systém umožňoval lidem dostat se k luxusnímu zboží, zatímco veksláci si užívali vysoké životní úrovně a astronomických útrat v barech.

Spolupráce s StB

Veksláci byli také často pod dohledem Státní bezpečnosti (StB). Někteří z nich byli donuceni ke spolupráci, ať už výměnou za beztrestnost nebo za různé výhody. Tito lidé pak poskytovali informace o cizincích, se kterými přicházeli do styku, čímž si zajistili relativní bezpečnost při svých nelegálních aktivitách.

Po pádu komunismu v roce 1989 se mnozí veksláci dokázali rychle přizpůsobit novým podmínkám. Díky svým zkušenostem a kontaktům se z nich stali úspěšní podnikatelé v nově vznikajícím tržním prostředí. Jejich schopnost využít příležitosti jim umožnila prosperovat i ve světě kapitalismu.

Nová éra podnikatelů

Šedá ekonomika v Československu tak nejenže vytvářela nerovnosti ve společnosti, ale také připravovala půdu pro budoucí podnikatele, kteří se po revoluci dokázali rychle adaptovat na nové poměry. Veksláci, řezníci, automechanici a taxikáři se stali symboly doby, kdy se dalo vydělat nejen tvrdou prací, ale i chytrými obchody mimo oficiální systém.

Prověřte své znalosti o této kontroverzní části československé historie!

Retro kvíz: Za socialismu se živě kšeftovalo. Připomeňte si dobu veksláctví

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: idnes.cz, pametnaroda.cz, denik.cz