Mnoho lidí trávilo víkendy v chatách, chalupách, autokempech či turistických ubytovnách. Každý správný turista však musel být dobře vybaven, což v době omezeného sortimentu a dostupnosti nebylo vždy snadné. Co všechno obnášelo být správným turistou za minulého režimu a jak se s omezeními vypořádávali cyklisté a milovníci hor?

Turistické vybavení v terénu

Výbava socialistického turisty zahrnovala především pohorky nebo pionýrky, ponožky z ovčí vlny, kalhoty zvané golfky a větrovku. Mnohé z těchto věcí měly své nedostatky. Karimatky byly vzácné, a tak se pod spacáky často dávaly noviny zabalené do igelitu. Kromě oblečení bylo nezbytné mít příruční lékárničku, vařič, mapu a buzolu.

Turistické organizace a hory

Turistika byla organizována i prostřednictvím různých turistických oddílů a spolků, které měly na svědomí nejen budování turistických chat, ale i značení tras a stavbu rozhleden.

Oblíbenými cíli výletníků byly Krkonoše, Jizerské hory, Český ráj či oblast Kokořínska. Dálkové výšlapy jako pochod Praha–Prčice nebo Sto jarních kilometrů přilákaly každoročně tisíce nadšenců. Podobné masové akce měly nejen sportovní, ale i společenský charakter a byly skvělou příležitostí k setkávání se s podobně smýšlejícími lidmi.

Zimní turistika na běžkách

Běh na lyžích patří k oblíbeným sportům i formě zimní turistiky v horách. I v tomto odvětví se vše oproti době za socialismu dost posunulo. Začněme lyžemi, kde asi největší změnou byl objev laminátu, kompozitních materiálů a umělých skluznic někdy uprostřed 60. let. U nás se ale laminátové běžky objevily až v 70. letech.

Kdo někdy vlastnil celodřevěné běžky, určitě si vzpomene na radost, která se dostavila po pořízení českých Rubínů – šlo o běžky s umělou skluznicí, kterou už nebylo nutné napouštět skarem. Nové lyže přinesly značné zlepšení nejen z hlediska trvanlivosti, ale i z hlediska pohodlí. Byly pevné a vhodné i pro výlety mimo upravené stopy do hlubokého sněhu, kde se nemusel člověk obávat, že by se mu lyže prošlápla.

Vodácká turistika a laminátová revoluce

Také vodácká turistika měla za socialismu svá specifika. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let přišla do Československa revoluce v podobě laminátových lodí. První modely jako „vertexky“ nebo „vydry“ postupně začaly nahrazovat staré, těžké dřevěné pramice, které byly oblíbené především díky své odolnosti.

Díky laminátu bylo možné stavět lehčí a odolnější lodě. Mnoho nadšenců je stavělo svépomocí, půjčování a sdílení takzvaných „kopyt“, tedy forem, které kolovaly mezi vodáckými oddíly po celé republice, bylo na denním pořádku.

Romantika a improvizace v přírodě

Turistika za socialismu měla své specifické rysy a atmosféru. Bez moderních technologií, s omezeným vybavením a častým nedostatkem materiálů bylo nutné si poradit s tím, co bylo k dispozici. Lidé se tak naučili skvěle improvizovat.

Vyzkoušejte si v našem kvízu, jestli si ještě vzpomenete na turistické vybavení z dob socialismu!

Retro kvíz: Turistické vybavení za socialismu

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: idnes.cz, extra.cz, magazin.aktualne.cz Částečně vytvořeno AI