Trampské písně jsou nedílnou součástí české folkové scény a jejich kořeny sahají až do období mezi světovými válkami. Žánr, který vznikl v souvislosti s hnutím trampingu, skautingu a Ligy lesní moudrosti, přinesl do české hudební kultury nejen jednoduché melodie a sentimentální texty, ale také bohatou paletu hudebních vlivů a nástrojového obsazení. V následujícím textu se podíváme na historii, vývoj a současnost trampské hudby od jejích prvopočátků u táborových ohňů až po dnešní festivaly a rozhlasové pořady.

Počátek tradiční trampské hudby

Zdroj: Youtube

Trampská hudba, známá také jako trampská píseň, představuje unikátní odvětví českého folku. Specifický žánr vznikl ve 20. a 30. letech 20. století v souvislosti s rozvojem trampingu, skautingu a Ligy lesní moudrosti (hnutí Woodcraft). Jaroslav Ježek patřil mezi významné skladatele, kteří tento styl formovali.

Táborová zábava

Trampské písně byly původně jednoduchou, neformální zábavou u táborových ohňů, často o víkendech. Měly jednoduché melodie, prosté texty a byly zpívány vícehlasně amatérskými zpěváky. Náměty trampských písní byly často romantické a sentimentální, čerpaly inspiraci z dobrodružné literatury a exotických krajin.

Trampskou hudbu ovlivňovaly různé žánry, včetně české lidovky, kramářských písní, dělnických zpěváckých spolků a obrozeneckého zpívání. Byla ovlivněna i kabaretními kuplety a jazzem, který zažíval bouřlivý rozvoj. Někteří autoři trampských písní se stali velmi úspěšnými, jejich písně se šířily prostřednictvím gramofonového průmyslu a Československého rozhlasu.

Trampské idoly

Mezi významné tvůrce patřili Jarka Mottl, Eda Fořt, Jenda Korda, Eduard Ingriš a Mirko Vostrý. Skupiny jako Settleři a Duo Červánek patřily mezi populární interprety trampských písní.

Období moderní trampské hudby

Moderní trampská hudba začala vznikat na přelomu 50. a 60. let 20. století, paralelně se vznikem folku. V tomto období se objevila americká country music, kterou hrála skupina SALP. Moderní trampské písně byly propracovanější a tendovaly k poezii všedního dne. Do nástrojového obsazení přibyly mandoliny, banja, kontrabasy a bicí.

Trampská hudba byla ovlivněna rock'n'rollem a bigbeatem, což se projevilo v bohatším výrazovém provedení. Komunistický režim v Československu omezoval přístup k západní hudbě, což však přineslo prostor pro originální českou tvorbu. Výraznou skupinou moderní trampské hudby byla Hoboes, založená bratry Wabim a Mikim Ryvolovými.

Bouřlivý vývoj 60. let

60. léta přinesla generační výměnu a společenské změny, které ovlivnily i trampské hnutí. Začaly vznikat skupiny amatérských hudebníků hrajících americkou country hudbu, jako Greenhorns, White Stars a Rangers. Výrazným písničkářem byl Karel Kryl.

Vedle klasické trampské hudby koexistovala moderní trampská hudba, folk a české formy country & western stylu. Hudební festival Porta se stal oblíbeným místem pro prezentaci těchto žánrů. Mezi významné tvůrce patřili skupiny Pacifik, Brontosauři, Hop Trop a Kamarádi táborových ohňů.

Současnost trampské hudby

Rozdíly mezi jednotlivými hudebními žánry se postupně stírají. Mnozí současní hudebníci jako Wabi Daněk nebo Radůza vyšli z trampské hudby a rozšířili svůj hudební záběr. Country radio vysílá pořad Ozvěny osadních ohňů, který dlouho moderoval Antonín Linhart ze skupiny Pacifik.

Trampská hudba má své pevné místo na festivalu Porta, kde se oblastní kola postupně vedou k Českému národnímu finále v Řevnicích. Trampské písně, které vznikaly často při ohníčku v lesích, se staly součástí širší hudební kultury a nadále inspirují nové generace hudebníků.

Pojďte si s námi ověřit své znalosti v kvízu o této hudbě a jejích tvůrcích!

Retro kvíz: Vzpomínáte si ještě na legendární písničky, které jsme zpívali u táboráku?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: ireport.cz, trampsky-magazin.cz, cs.wikipedia.org