Legendární limonády se rodily v pražských cukrárnách i olomouckých sodovkárnách a zanechaly v nás silné vzpomínky. Připomeňme si společně sladké chvilky a oslavme jedinečnost socialistických nealko nápojů.

Příběh sladkokyselých bublinek

Vzpomenete si ještě, jaké nealkoholické nápoje jsme za socialismu pili? Cukráři, sodovkáři a lihovary tehdy spojili své síly, aby vytvořili nealko nápoje, které potešily i ty nejnáročnější chuťové pohárky.

Pestrá paleta výrobců

V socialistickém Československu se limonády vyráběly z nejrůznějších zdrojů. V Praze a Olomouci to byly cukrárny a sodovkárny, v olomouckém někdejším závodě v Krnově se dnes stáčí Kofola. Jiným zdrojem byly konzervárny, lihovary či dokonce pivovary a pekárny.

Jednota v chuti?

Populární byly také sirupy, ze kterých si lidé doma připravovali šťávu. Ačkoliv se vyráběly různými způsoby, v jednom byly všechny podobné – převažovala v nich sladká chuť cukru. I když se deklarovaly jako ovocné, často byla chuť spíše jednotvárná. Výjimkou byl sirup Amara s nižším obsahem cukru a s příměsí chininu, který dodával nápoji nezaměnitelnou chuť a zelenou barvu.

Nástup nových hráčů

V 80. letech začaly na trh vstupovat nové značky, jako byla Vitana s řadou vita-přípravků nebo Lachema s instantním citrusovým nápojem SAP. Avšak jejich kralování skončilo s příchodem "amerického" prášku Tang, dodávaného z Jugoslávie.

Kofola: Příběh úspěchu

Zdroj: Youtube

Zrod Kofoly byl spojen s vizí docenta Zdeňka Blažka a jeho týmu ve Výzkumném ústavu léčivých rostlin. Úkol byl jasný: vyvinout kolový nápoj z místních surovin. Po intenzivní práci a zkoušení se jim podařilo vytvořit sirup nazvaný Kofo, který se stal základem pro Kofolu. Ta se brzy stala ikonou socialistického nápojového průmyslu.

Vzkříšení legendy

Přestože časy se mění a nové značky se objevují, vzpomínky na socialistické nealkoholické nápoje zůstávají živé. Ať už se jednalo o chuť limonád z cukrovarnického impéria nebo o vynalézavost místních výrobců, všechny tyto nápoje spojovala jedna věc, a to chuť historie a společného úsilí.

Vzpomínky v bublinkách

I když dnes máme na trhu nepřeberné množství nápojů a chuťových variant, vzpomínka na socialistické nealko nápoje zůstává jako vzácný poklad. Připomíná nám dobu minulou, kdy byla chuť a vůně limonád spojena s jedinečnou atmosférou a duchem své doby.

Nápoje, které nás provázely v minulosti, nám dodnes přinášejí radost a nostalgii. Ať už je to chuť Kofoly, Vitany nebo jiného limonádového pokladu, i po letech si mnozí vybaví jejich sladkou chuť. Zkuste si proto dnešní kvíz, který prověří, jak moc si ze světa nealko nápojů z dob socialismu pamatujete.

Retro kvíz: Vzpomínáte na socialistické nealko nápoje? Milovali jsme je

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: cesky.radio.cz, stoplusjednicka.cz, zivotvcesku.cz