V USA byly první nanuky na dřívku patentovány už ve 20. letech 20. století, ale do Československa dorazily mnohem později. V 60. letech se začaly vyrábět ikonické mražené pochoutky, které dodnes zůstávají v srdcích českých spotřebitelů.

Zdroj: Youtube

Romantika dálného severu

Loga a názvy nanuků často odkazují na dálný sever, což bylo v tehdejší době vnímáno jako něco exotického a romantického. Název „nanuk“ se inspiroval přírodopisným filmem „Nanuk, člověk primitivní“ od Roberta Flahertyho, který se promítal v českých kinech ve 20. letech. Tento film natolik zapůsobil na veřejnou představivost, že slovo nanuk se stalo synonymem pro mražený krém na dřívku.

Míša: Český unikát

Mezi všemi nanuky vyniká Míša, který je považován za český unikát. Na trh ho uvedla mlékárna Laktos v roce 1962. Původně byl Míša zabalen v pergamenovém papíru a jeho výroba probíhala ručně v mrazivých podmínkách. Osmnáct pracovnic dokázalo za hodinu vyrobit až 1000 kusů, a jeden nanuk stál pouhou korunu.

Dar ze Sovětského svazu

Další populární mraženou pochoutkou byla ruská zmrzlina, dovážená ze Sovětského svazu. Smetanový kvádr mezi dvěma oplatkami nesl nápis v azbuce. Krémovost ruské zmrzlině dodávaly smetana a máslo. Pochoutka se stala jednou z mála pozitivních věcí, které k nám přišly z východu.

Nanuky a jejich role v každodenním životě

Nanuky se staly nedílnou součástí každodenního života v Československu. Byly oblíbené nejen mezi dětmi, ale i dospělými. Díky své dostupnosti a výhodné ceně byly nanuky ideální osvěžením v letních měsících. V zimě se pak často objevovaly jako sladká tečka po rodinném obědě.

Přetrvávající obliba nanuků

Navzdory změnám ve společnosti a technologickému pokroku zůstávají nanuky populární i dnes. Moderní technologie umožňují výrobu nových příchutí a variant, ale tradiční receptury a příchutě stále nacházejí své místo na trhu. Nanuky zůstávají symbolem jednoduchého a chutného osvěžení, které spojuje generace a vyvolává nostalgii po starých časech.

Budoucnost nanuků v České republice

I když se svět mění a s ním i chuťové preference spotřebitelů, nanuky si stále udržují své pevné místo na trhu. Nové generace objevují kouzlo těchto tradičních pochoutek, zatímco starší generace si je připomínají s nostalgií. Inovace v oblasti potravinářství umožňují vytvářet nové a zdravější varianty nanuků, které oslovují i ty nejnáročnější zákazníky. Přesto se zdá, že klasické příchutě a receptury mají v srdcích českých spotřebitelů nezastupitelné místo a budou i nadále součástí naší kulinářské kultury.

Objevte svět socialistických nanuků! Víte, jaké byly nejoblíbenější mražené pochoutky v Československu? Zjistěte, co víte o nanucích, které nám zpříjemňovaly léta minulého století.

Retro kvíz: Socialistické nanuky

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: idnes.cz, ireceptar.cz, abczech.cz