Předměty z doby socialismu měly svou specifickou funkci a byly vyrobeny tak, aby vydržely dlouhá léta. Nyní se na ně díváme spíše jako na historické artefakty, které nám připomínají, jak se technologie a zvyky mění v průběhu času. Přestože se některé z nich již nepoužívají, jejich odkaz zůstává součástí naší kulturní paměti.

Magnetofony a gramofony

Zdroj: Youtube

Magnetofony a gramofony byly neodmyslitelnou součástí domácností za socialismu. Hudba se poslouchala z vinylových desek nebo magnetofonových pásků, a to často na přístrojích domácí výroby. Každá domácnost měla svou sbírku desek a kazet, které byly pečlivě uchovávány. Dnes jsou tyto přístroje spíše sběratelskými kousky, neboť digitální hudba a streamingové služby zcela změnily způsob, jakým posloucháme hudbu.

Televizory Tesla

Televizory značky Tesla byly synonymem pro domácí zábavu. Většina rodin měla ve svém obývacím pokoji televizi s obrazovkou, která byla často černobílá. Sledování televize bylo kolektivní záležitostí, kdy se celá rodina sešla u večerního programu. Dnes už takové televize v domácnostech nenajdeme, nahrazují je moderní ploché obrazovky s vysokým rozlišením a smart funkcemi.

Robotické kuchyňské přístroje

Za socialismu byly velmi populární různé kuchyňské přístroje, které měly usnadnit domácí práce. Mezi nejznámější patřil například mixér "ETA", který byl symbolem domácí kuchyně. Přístroje byly robustní, vyrobené z odolných materiálů a často vydržely desetiletí. Dnes máme k dispozici moderní kuchyňské spotřebiče s mnoha funkcemi a designem, který se přizpůsobuje současným trendům.

Emgetonové kazety

Magnetofonové kazety značky Emgeton byly velmi oblíbené pro nahrávání hudby i mluveného slova. Každý, kdo měl magnetofon, vlastnil i několik kazet, které byly přehrávány opakovaně. Nahrávání vlastních mixů z rádia bylo oblíbenou zábavou. Dnes už jsou kazety vytlačeny digitálními formáty, které nabízejí vyšší kvalitu zvuku a větší kapacitu úložiště.

Nepostradatelná součást běžného života

Doba socialismu přinesla mnoho unikátních předmětů a vynálezů, které byly nepostradatelnou součástí každodenního života. Dnes nám připomínají, jak odlišný byl tehdejší životní styl a jak se technologie a zvyky proměnily. I když se už s těmito předměty v běžném životě nesetkáváme, zůstávají důležitou součástí naší historie a kulturní paměti. Nahlížení na podobné artefakty nám pomáhá pochopit, jak se vyvíjela naše společnost a jaký pokrok jsme dosáhli.

Pojďte si v našem kvízu otestovat, jak dobře si vzpomínáte na předměty, které jsou dnes už těžké retro!

Retro kvíz: Za socialismu hit, dnes si už málokdo vzpomene. Jak jste na tom vy?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, denik.cz, idnes.cz