Cestování k moři za socialismu bylo dobrodružstvím plným omezení, ale i nezapomenutelných zážitků. Oblíbené destinace jako Maďarsko, Rumunsko či Jugoslávie nabízely nejen slunce a teplé moře, ale i kulturní poklady a exotické chutě. Navzdory byrokratickým překážkám a omezeným financím si lidé dokázali užít krásné dovolené, které dnes vyvolávají nostalgické vzpomínky.

Zdroj: Youtube

Maďarsko: Brána západu

Maďarsko jsme považovali za jakýsi kompromis mezi Východem a Západem. Malí soukromí řemeslníci a obchodníci zde podnikali na živnostenské povolení, což se projevovalo v rozmanitosti nabídky. V balatonských čardách bylo možné ochutnat pikantní jídla, kvalitní víno a poslechnout si živou hudbu. Melouny, papriky, rajčata, klobásy a exotické langoše byly běžnou součástí stánků kolem Balatonu, který byl vzdálen jen 500 kilometrů od Prahy.

Do Maďarska se nejezdilo jen za nákupy, ale i za kulturou. Možnost dovézt si rakouské zboží byla příjemným bonusem, ale hlavním lákadlem byla kultura. V Budapešti se dala navštívit kina promítající filmy v Československu nedostupné, napříkad Felliniho "Satyricon" nebo Formanovy "Vlasy". Koncerty jako vystoupení Yoko Ono s Lennonovým "Imagine" byly dalším velkým lákadlem.

Rujána: Německý ráj pod širým nebem

Cesta na ostrov Rujána v NDR byla relativně jednoduchá, zvládnutelná za necelý den autem. Pobyt na Rujáně byl charakteristický čistotou, místními pekárnami s pověstnými štolami a mořským akváriem ve Stralsundu. Národní park Jasmund s třicetimetrovými křídovými útesy nabízel dechberoucí výhledy.

Rumunsko a Bulharsko: Slunce, moře a dobrodružství

Rumunsko a Bulharsko byly destinace, kde se českoslovenští turisté mohli těšit na slunce a teplé moře. I když hygiena byla často sporná, rekreanti si pomáhali tvrdým alkoholem. Cesta autem přes hory byla dobrodružstvím a plná nečekaných překážek. Pověstné byly příhody s agresivními žebráky či rozhodnutí prodávat benzin cizincům jen za západoněmecké marky.

Jugoslávie: Sen o Jadranu

Cesty do Jugoslávie byly o něco složitější, neboť českoslovenští komunisté se obávali emigrace přes poměrně nestřežené jugoslávské hranice s Rakouskem a Itálií. Přesto byla Jugoslávie populární destinací, zejména pro její teplé moře a přírodní krásy. Dovolená zde však často znamenala trmácení autem s plným kufrem konzerv a vařičem.

Omezení a byrokracie

Cestování na Západ za socialismu bylo komplikované a vyžadovalo mnoho byrokratických kroků. Získání devizového příslibu od banky a výjezdní doložky bylo pro mnoho lidí nezdolnou překážkou. Pro cesty do Jugoslávie, Bulharska či Maďarska bylo nutné žádat o povolení, což často znamenalo dlouhé čekání a nervy. I přes tyto obtíže se lidé nevzdávali a hledali cesty, jak se dostat k moři.

Vzpomínky na dovolené

Navzdory všem omezením a komplikacím, cestování k moři za socialismu mělo své kouzlo a poskytovalo nezapomenutelné zážitky. Ať už šlo o kulturní zážitky v Maďarsku, přírodní krásy Rujány nebo dobrodružství v Rumunsku a Bulharsku, každý si našel to své. Tyto cesty, ačkoliv byly v době nesvobody, patří k naší minulosti a mnohé z nich byly navzdory době povedené.

Pojďte si v našem kvízu zavzpomínat na dovolené časů minulých!

Retro kvíz: Cesta k moři byla za socialismu hodně trnitá. Kam se podařilo dostat vám?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

 
Zdroje: cestovinky.cz, stoplusjednicka.cz, prozeny.blesk.cz