První obchodní domy u nás byly symbolem luxusu. Často se při jejich stavbě uplatňovaly moderní technologie a mnohé objekty navrhovali významní architekti.

Legendární Bílá labuť

Zdroj: Youtube

Mezi starší obchodní domy patří rozhodně Bílá labuť, která byla v Praze otevřena roku 1939. Dům stál na místě bývalého zájezdního hostince. Majitel nechal na fasádu pověsit domovní znamení v podobě bílé labutě, a tak se podniku začalo říkat U Bílé labutě. Když na místě hostince postavili obchodní dům, byl název Bílá labuť jasnou volbou.

Lidé zde mohli obdivovat celou řadu technických vymožeností. Jedinečné pohyblivé schodiště zvládlo přepravit až 4000 zákazníků za hodinu, vymožeností ale byly také pneumatické pokladny. Denně sem zavítalo 20 až 30 tisíc lidí.

Výkladní skříň socialismu

Výkladními skříněmi socialismu se o několik let později staly hned dva obchodní domy, a to Kotva a Máj. Jejich otevření mělo velký dopad na malé obchodníky, například když zahájila provoz Kotva, z pražských ulic zmizelo rázem více než 250 malých obchůdků.

Je pravdou, že například v roce 1975 se staly obchodní domy Kotva a Máj snad jediným místem kromě Tuzexu, kde si lidé mohli koupit i jiné zboží než kdekoliv jinde. Právem se tak staly terčem zájmu mnoha Čechoslováků.

Priorizace měla zelenou

Obchodních domů pod značkou Prior začalo v zemi rapidně přibývat. Pro masovou výstavbu se vžil hanlivý výraz „priorizace“. A přestože si hodně pamětníků spojuje Priory s dobou normalizace, nikdo nemůže popřít, že šlo o fenomén té doby.

Z pohledu architektů šlo navíc o zajímavé stavby, které jsou v odborných kruzích dodnes obdivovány. Některé domy získaly status kulturních památek, například Prior v Pardubicích či v Plzni.

Zajímavých informací ohledně socialistických obchodních domů v Československu je ale daleko více. Připravili jsme pro vás proto kvíz, který ukáže, jak moc toho o kdysi populárních obchoďácích víte.

Retro kvíz: Slavné obchoďáky za socialismu lidé milovali. Možná o nich nevíte všechno

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: nasregion.cz, idnes.cz, kudyznudy.cz