Míchané nápoje z doby socialismu přežily až do dnešních dnů a stále budí zvědavost. Ponořte se do historie a zkuste uhodnout, který nápoj odpovídá popsaným ingrediencím nebo naopak, jaké ingredience jsou typické pro daný nápoj. Legendy z barů socialistického Československa nejsou jen o alkoholu, ale i o tvořivosti a schopnosti využít vše, co bylo k dispozici. Každý z nápojů má svůj příběh, který odráží dobu a kulturu, ve které byl stvořen.

Míchané nápoje za totality

Zdroj: Youtube

Přesto, že za socialismu byl značně omezený výběr alkoholických nápojů, lidem nechyběla fantazie. A tak vznikly legendární míchané nápoje, které se dodnes těší oblibě. Některé kombinace ale byly opravdu divoké.

Suroviny na přípravu kotejlů chyběly jak v obchodech, tak ve veřejných podnicích. Češi se proto uchylovali k vlastní tvorbě. Vznikaly tak nekorektně pojmenované nápoje jako "utopený komunista", který se stával legendou společenských setkání. Šlo o směs griotky a vodky, ale nápoj se nemíchal, ale opatrně vrstvil tak, aby obě odlišné barvy zůstaly´jasně oddělené.

Vaječňák, zelená a griotka

Pro klasické socialistické míchačky se používaly základní likéry jako vaječný koňak, zelená a griotka, které se mixovaly s tvrdými alkoholy nebo dokonce s pivem. Každá taková míchačka měla svůj unikátní ráz a často i společenský komentář.

Totalitní hitparáda

Mezi lidmi byly oblíbené i tzv. long drinky, které se většinou pijí dodnes. Příkladem může být bavorák (Fernet s tonikem) či beton (Becherovka s tonikem), které se staly ikonami totalitní éry.

V době komunismu vznikly některé klasické receptury na míchané nápoje, které si zaslouží pozornost i dnes. Představujeme vám seznam největších hitů z té doby:

Bílý medvěd: Tento míchaný nápoj byl oblíbený na diskotékách a zábavách. Vyzkoušejte ho, ale pozor, může rychle stoupnout do hlavy! Připravíte ho smícháním šampaňského a vodky.

Bouchaná tequila: Kombinace tequily a zázvorové limonády nebo limonády Sprite dokáže divy. Důležitý je i způsob přípravy. Nápoje smícháte v poměru 1 : 1 a poté pivním táckem nebo rukou zakryjete sklenici a silně jí bouchnete o stůl. Pak rychle vypijete, ideálně na ex.

Šavle meče neboli táta máma: Tento oblíbený totalitní drink byl populární na diskotékách i vesnických zábavách. Stačí smíchat rum s griotkou. Jeho sladká chuť si získala mnoho fanoušků.

Vodníkovo sperma: Velký panák zelené stačí říznout malým kapucínkem do kávy a drink je na světě. Mléko srazí chuť zelené, ale nápoj si stále ponechá mátové aroma.

I v době omezení se lidé dokázali bavit a vymýšlet nové a zajímavé nápoje. Míchačky a long drinky nejenže sloužily k oslavě, ale často i jako prostředek vyjádření společenských nálad a postojů.

Pojďte s námi zpět do dob, kdy vznikaly legendární míchané drinky.

Retro kvíz: Míchané nápoje za totality se staly legendami

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: extra.cz, lidovky.cz, g.cz