Historie gramofonových desek v Československu sahá do konce 20. let minulého století, kdy se začaly objevovat první prodejny nabízející tento revoluční způsob přehrávání hudby. Zásadní roli v rozvoji trhu s gramodeskami sehrála pražská firma Gustava Sušického a následně společnost Ravitas, která zavedla na trh značku Ultraphon. Postupem času se gramofonové desky staly nedílnou součástí československé kultury, přičemž jejich prodej neustále stoupal. Přibližme si klíčové momenty a významné hráče, kteří přispěli k rozvoji gramofonového průmyslu v Československu.

Zdroj: Youtube

První prodejny gramodesek

V roce 1927 pražská firma Gustava Sušického, známá prodejem elektrických a optických přístrojů, rozšířila své portfolio o gramofony značky Avuston, které vyráběla tehdy neznámá firma Ultraphon z Amsterodamu. O dva roky později, v roce 1929, berlínská pobočka Ultraphonu nabídla Sušickému výhradní zastoupení pro prodej gramodesek plánované výroby. Za tímto účelem vznikla společnost Ravitas. Gramodesky byly zpočátku dováženy z Berlína a obsahovaly mezinárodní repertoár, zatímco české nahrávky se objevily později.

Rozmach značky Ultraphon

Společnost Ravitas pod vedením Františka a Jana Valentinů začala v Československu vydávat nahrávky nejen mateřské společnosti Deutsche Ultraphon AG, ale také české nahrávky. Na trhu působily i další společnosti jako Parlophon a Odeon, ale dlouho se v konkurenci neudržely. Výjimku tvořila The Gramophon Company s labely Columbia a His Master's Voice.

První české nahrávky značky Ultraphon

Na konci roku 1929 se objevily první gramodesky značky Ultraphon s českým repertoárem. Byly nahrávány pražskými umělci v berlínském studiu za doprovodu studiového tanečního orchestru, který vedl F. A. Tichý. Díky příznivému přijetí veřejností byly další nahrávky pořizovány již v Praze v nahrávacím studiu v Národním domě na Vinohradech. Ravitas zároveň začala urychleně budovat vlastní lisovnu a nahrávací studio v Praze-Holešovicích, kde se první nahrávání uskutečnilo v srpnu nebo září 1931.

Stoupající prodej gramodesek

Prodej gramodesek v Československu zaznamenával prudký nárůst. V roce 1928 se prodalo přibližně 3 miliony desek, ale následně docházelo k poklesu, přičemž v roce 1932 se prodalo pouze 600 až 700 tisíc kusů. Zpočátku byly téměř všechny desky dováženy, ale již v roce 1932 byly 2/3 prodaných nahrávek lisovány v pražských továrnách Esty a Ultraphonu, stejně jako v severočeském Střekově.

Vznik lisovny a značky Supraphon

V roce 1930 byla v Praze zřízena první lisovna gramodesek a v roce 1932 Ultraphon registroval značku Supraphon pro svůj elektrický gramofon. Supraphon se stal významným producentem hudebních nahrávek a v roce 1931 patentoval značku Supraphon, která byla zpočátku určena pro export. Firma získala popularitu mimo jiné díky nahrávce písničky Cikánka od Karla Vacka.

Moderní éra a kamenné prodejny

Po desetiletích Supraphon otevřel novou kamennou prodejnu Musicpoint na pražském Jungmannově náměstí. Tato prodejna je spíše prezentační, slouží i ke křtům, autogramiádám a autorským čtením. Dnes Supraphon spravuje i e-shop a nabízí tituly jiných vydavatelů. Historie značky ukazuje, jak se z původně malé společnosti stal klíčový hráč na poli hudebního průmyslu v Československu.

Otestujte své znalosti v našem kvízu a zjistěte, jak dobře znáte historii vinylových desek v socialistickém Československu!

Retro kvíz: LP desky k socialismu neodmyslitelně patřily. Víte o nich všechno?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: idnes.cz, jazz.rozhlas.cz, cs.wikipedia.org