Oblíbená dětská postavička Krtek prošla od svého vzniku v roce 1957 řadou proměn a dobrodružství, která obohatila nejen televizní obrazovky, ale i knihovny malých i velkých fanoušků. Jeho příběhy, plné humoru a laskavosti, si získaly srdce diváků napříč generacemi a geografickými hranicemi.

Ikona socialismu a jeho cesta k legendě

Seriál "O krtkovi" se svou jednoduchou, ale výraznou postavičkou krtka se stal jednou z ikon socialistického Československa. Vytvořil ho Zdeněk Miler v roce 1957 a Krteček si díky své nevinnosti a hravosti rychle získal srdce nejen dětí, ale i dospělých.

Miler přišel na nápad krtka po nešťastné události, kdy zakopl o krtinu. Hledal zvířecího hrdinu, který by nebyl využíván v populární kultuře, a krtek byl ideální volbou. Téměř bez mluvení, s citoslovci jako "hele" či "ach jo", která namluvily jeho dcery, se Krtek stal symbolem jednoduché radosti a přátelství.

Příběhy odrážely svou dobu

Zdroj: Youtube

Od svého prvního vysílání v pořadu Večerníček se seriál "O krtkovi" stal nedílnou součástí české televizní kultury. Postupně vycházely další díly jako "Krtek a autíčko" a "Krtek a raketa", a tak se Krteček stal stálým společníkem mnoha generací.

Některé epizody seriálu se dotýkají hlubších témat, jako je ekologie či společenské problémy. "Krtek ve městě" a "Krtek a buldozer" například reflektují zásahy do přírody a výstavbu, kdy Krteček bojuje za spravedlnost a ochranu svého domova.

Krtek ve vesmíru

Krtek se velmi brzy stal oblíbeným symbolem nejen v Československu, ale jeho příběhy překročily hranice a oslovily publikum po celém světě. Plyšový Krtek se dokonce stal součástí vesmírné mise raketoplánu.

Inspirace pro další generace

Po smrti Zdeňka Milera vznikl nový seriál Krtek a panda, který však vyvolal neshody ohledně práv na postavu. Přesto Krtečkova dobrodružství zůstávají v srdcích fanoušků a slibují další rozšíření jeho odkazu do budoucnosti. Seriál "O krtkovi" a jeho hlavní hrdina jsou nepochybně významnými kulturními ikonami, jejichž příběhy budou pokračovat v inspiraci a radosti pro další generace.

Otestujte své znalosti a zjistěte, zda jste opravdovým fanouškem této kreslené legendy!

Retro kvíz: Krteček se stal v socialismu legendou. Víte o něm opravdu všechno?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/O_krtkovi
https://eurozpravy.cz/magazin/194331-krtecek-jak-vznikla-ceska-legenda-kterou-zna-cely-svet
https://www.csfd.cz/film/291738-krtkova-dobrodruzstvi/zajimavosti/
https://www.pidilidi.cz/blog/novinky/co-jste-o-krtkovi-mozna-nevedeli