Komiksy hrají významnou roli v české kultuře již více než sto let. Představují jedinečné spojení literatury a vizuálního umění, které oslovuje čtenáře všech věkových kategorií. Odhalte s námi některé z nejvýznamnějších postav a příběhů, které formovaly český komiksový svět.

Začátky s Josefem Ladou

První výrazné dílo v českém komiksu vytvořil Josef Lada v roce 1922 s názvem „Šprýmovné kousky Františka Vovíska a kozlíka Bobše“. Tento komiks, kde rozpustilý chlapec a jeho kamarád kozlík zažívají různá dobrodružství, je považován za zakladatelský počin českého komiksu. Bylo to první dílo s promluvovými bublinami a dodnes se přetiskuje a vydává.

Odvážný a méně idylický Ferda

Ondřej Sekora vytvořil Ferdu Mravence jako novinový seriál v Lidových novinách. Původní příběhy byly méně idylické než ty, které známe dnes. Ferda zažíval různá dobrodružství včetně pokusů zběhnout z armády. Přestože některé scény byly plné násilí, úroveň vnímání násilí u dětí se od té doby značně změnila, a tak by původní Ferda dnešní děti nejspíše nešokoval.

Punťa: Městský psík a jeho dobrodružství

Punťa, komiksový časopis z poloviny 30. let, byl prvním úspěšným pokusem o čistě komiksový časopis. Příběhy městského psíka Punťi, který se chová jako člověk, poskytují fascinující vhled do tehdejší popkultury a životního stylu. Punťa se svou družkou Kiki zažívá mnoho dobrodružství, která odrážejí městský život konce první republiky.

Foglarův výchovný záměr

Jaroslav Foglar začal koncem 30. let publikovat Rychlé šípy v časopise Mladý hlasatel. Mirek Dušín, hlavní postava komiksu, je synonymem pro slušňáka a poctivce. Foglar měl výchovné záměry od samého počátku a jeho komiksové příběhy byly plné morálních ponaučení, která byla obratně zaobalena do zábavných příběhů.

Inspirace západem

Kája Saudek, výrazná osobnost českého komiksu, přišel na scénu koncem 60. let s unikátním stylem inspirovaným americkými komiksy. Jeho příběhy o Muriel byly velmi avantgardní a pokrokové, určené pro dospělé čtenáře. Ačkoli byly příběhy vydány až s třicetiletým zpožděním, představují významný mezník v českém i světovém komiksu.

Ikony českého komiksu

Český komiks má bohatou a fascinující historii, která se stále vyvíjí. Díky ikonickým postavám a příběhům, jako jsou Ferda Mravenec, Punťa, Rychlé šípy a Muriel, se komiksy staly oblíbenými nejen u dětí, ale i dospělých. Ať už jste dlouholetým fanouškem, nebo nováčkem v tomto světě, české komiksy rozhodně stojí za prozkoumání.

Otestujte své znalosti z fascinujícího světa, kdy se literatura setkává s vizuálním uměním!

Retro kvíz: Komiksy milují děti i dospělí. Jaké jste měli v oblibě vy?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: cesky.radio.cz, cs.wikipedia.org, terrahunt.cz