Vzpomínky na gastronomické zvyky minulého století jsou fascinující. Období socialismu přineslo mnohé inovace, které se týkaly nejen průmyslu, ale i způsobu stravování. Veřejnost tehdy začala masivně přijímat rychlé občerstvení, což bylo v době nedostatku a dlouhých front na základní potraviny velmi praktické.

Zdroj: Youtube

Inovace ve stravování

Kulturní změna ve stravování, která přišla s nástupem instantních jídel, měla hluboký vliv na české domácnosti. Na trhu se objevily první sáčkové polévky, což značně usnadnilo přípravu teplých pokrmů. Produkty usnadňovaly život v kuchyni, ale také umožňovaly lidem užívat si více volného času, místo toho, aby strávili hodiny u plotny.

Když vůně z pytlíku naplnila domovy

Už v padesátých letech minulého století šetřily socialistické ženy každou minutu. Po vyčerpávajících směnách v továrnách přicházely domů a předkládaly rodině vůni gulášovky z pytlíku a knedlíků z prášku. Firmu Vitana znala každá domácnost – byla synonymem pro rychlé vaření doma, na chatě i pod stanem.

Sušené pokrmy bratrů Knorrů

Rok 1873 znamenal začátek éry sušených polévkových směsí. Bratři Carl a Alfred Knorrovi z Německa stáli u počátku byznysu, který později vylepšili na polévkové pasty. Jejich prvním produktem byla hrachovka, která otevřela cestu pro další inovace.

Julius Maggi a revoluce ve vaření

Ve snaze nahradit drahé maso levnějšími luštěninami spatřil švýcarský mlynář Julius Maggi obchodní příležitost. V roce 1886 představil první dehydratované polévky z hrachu a fazolí. Jejich výživný obsah, rychlá příprava a dostupná cena získaly srdce mnoha konzumentů.

České dějiny v instantním příběhu

Na počátku 20. století se firma Maggi stala známou i v českých zemích. S konkurencí jako pražská firma Graf se začaly střetávat na poli polévkových přípravků. Grafova polévka v kostce, představená roku 1924, byla hitem té doby. Začal se rodit věk instantních potravin.

Boj o rychlý pokrm: Graf vs. Maggi

Ve středních Čechách soupeřily firmy Maggi a Graf, postavily si továrny z bývalých cukrovarů. Po druhé světové válce jejich sloučením vznikla Vitana. Od roku 1948, kdy byla firma znárodněna, se Vitana stala synonymem pro rychlou a chutnou stravu.

Změna složení nepřišla

Ochranná známka Vitana byla registrována roku 1950 a od té doby se složení jejich výrobků téměř nezměnilo. Jméno Vitana odvozené z latinského slova pro život naznačuje vitalitu značky, která si udržuje tradiční chuť a kvalitu.

Vzpomínky v sáčku

Za socialistické éry mnozí znali chuť a vůni jídel z pytlíku. Instantní pokrmy nejen ulehčovaly práci ve stresujícím pracovním dni, ale také vnesly do domovů kousek komfortu a nostalgie. Dokonce i dnes se mnozí vzpomínají na tyto jednoduché, avšak chutné dobroty, které zůstávají součástí kulturního dědictví minulých generací.

Pojďte si v našem kvízu zavzpomínat na instantní zázraky tehdejší doby!

Retro kvíz: Vzpomínáte na jídla z pytlíku za socialismu? Nešlo jen o gulášovku

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: g.cz, dvojka.rozhlas.cz, cs.wikipedia.org