Dostupnost hraček i jejich charakter se před a po Sametové revoluci výrazně lišila. Zatímco v době socialismu byly hračky často jednoduché a vznikaly za přísně plánovaného hospodářství, 90. léta přinesla obrovskou změnu v podobě otevřeného trhu a přílivu zahraničního zboží.

Hračky za socialismu

Zdroj: Youtube

V minulosti byly hračky často vyráběny z dostupných materiálů, jako byly dřevo, textil a kov. Plastové hračky byly sice dostupné, ale jejich výroba nebyla tak rozšířená jako na Západě. Typické byly dřevěné stavebnice, loutky a panenky. Zvláštní místo zaujímaly stavebnice, které umožňovaly dětem sestavovat různé modely a rozvíjely jejich technické dovednosti. Populární byla legendární stavebnice Cheva, česká obdoba LEGO, která si získala srdce mnoha dětí.

Společenské hry a kreativní hračky

Velké popularitě se v Československu těšily také společenské hry, jako například Člověče, nezlob se či Kloboučku, hop!, které byly často jedním z mála způsobů, jak se mohla rodina společně bavit. Kreativní hračky, jako navlékání korálků nebo papírové vystřihovánky, byly oblíbené pro svou jednoduchost a schopnost zabavit na dlouhé hodiny.

Příchod kapitalismu a západní hračky

Po roce 1989 a pádu železné opony zažila Česká republika obrovský příliv západních hraček. Dříve nedostupné hračky se náhle objevily v regálech obchodů. Barbie panenky, LEGO stavebnice, akční figurky a elektronické hry jako Game Boy se staly symbolem nové éry. Příliv západních hraček způsobil, že děti najednou měly přístup k mnohem širší škále výrobků.

Herní konzole a digitální revoluce

Devadesátá léta také přinesla rozmach herních konzolí a videoher. Systémy, jako Sega Mega Drive, Super Nintendo a později PlayStation, se staly nedílnou součástí dětských pokojů. Konzole nabídly zcela nový druh zábavy, který kombinoval interaktivitu a vizuální podněty. Hraní her se stalo populární nejen mezi dětmi, ale také mezi dospívajícími a dospělými.

Tradiční hračky v novém světle

I přes příliv moderních hraček si však tradiční české hračky udržely nadále svou popularitu. Společnosti jako Detoa a Tofa pokračovaly ve výrobě klasických dřevěných hraček, které si zachovaly svou kvalitu a kouzlo. Stálé oblibě se také těšily plyšové hračky a panenky, i když často byly již ve vylepšené podobě, inspirované zahraničními trendy.

Kontrast doby

Díky hračkám lze spatřit obrovský kontrast obou ér. Zatímco socialistické hračky byly jednoduché a praktické, 90. léta přinesla bohatství a rozmanitost, která do té doby nebyla známá. Obě období však mají své kouzlo a zanechaly nezapomenutelné vzpomínky na dětství. Tyto hračky nám připomínají, jak se svět měnil a jak důležité je dětské hraní pro vývoj a radost z objevování světa.

 Pojďte s námi nostalgicky zavzpomínat na hračky, které jsme všichni znali! Vzpomenete si na jejich názvy?

Retro kvíz: Pamatujete si ještě názvy populárních hraček z minulosti? Vyzkoušejte se

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: evropa2.cz, denik.cz, prozeny.blesk.cz