Dovolená byla tehdy významně ovlivněna politickými a ekonomickými omezeními. Cestování do některých zahraničních destinací vyžadovalo speciální povolení a finanční prostředky, což činilo zájezdy často nepřístupnými pro širší veřejnost. Naopak domácí cestování nabízelo široké spektrum možností od kempování po pobyty v horských boudách a rekreačních střediscích, která byla často pod správou národních podniků. Tato specifika odrážejí unikátní charakter dovolené v tehdejším Československu.

Oblíbené domácí destinace

Dovolené v Československu za minulého režimu často znamenaly odpočinek blízko vody. Přehrady jako Slapy, Vranovská přehrada nebo Máchovo jezero byly velmi oblíbené. Rodiny se zde ubytovávaly v kempech, které po sezóně zůstávaly většinou prázdné až do jara. Mnohé firmy vlastnily v lesích kolem Máchova jezera rekreační střediska, která poskytovala pracovníkům příležitost uniknout od každodenních povinností a užít si klid přírody. Ale i když tato místa nabízela únik od městského života, ve srovnání s dnešními standardy byly možnosti ubytování a atrakcí poměrně omezené.

Hory a rekreační střediska

Zdroj: Youtube

Pro mnohé byl výlet do horských rekreačních středisek, jako jsou Vysoké Tatry nebo Krkonoše, výsostným luxusem. Přístup k těmto střediskům byl obvykle vyhrazen pro ty, kteří si to "zasloužili" prostřednictvím své pracovní pozice nebo odborářské angažovanosti. Lidé měli možnost strávit dovolenou v konfiskovaných vilách nebo chatách, které původně sloužily předválečné elitě. Avšak, stejně jako u lokalit blízko vody, i zde byla kapacita omezená a některé oblasti byly veřejnosti nepřístupné.

Zapomenuté kouty

Praha během socialismu představovala kombinaci historie a kultury, ale zároveň byla městem, kde se dalo prožít mnoho "běžných" dobrodružství jako plavba po Vltavě nebo výšlap na Petřín. Na rozdíl od dnešní Prahy, která je plná turistů, byly historické čtvrti plné života obyvatel města. Kontrast byl typický i pro jiná historická města jako Telč nebo Kutná Hora. Turistika byla méně komerční, což činilo procházky historickými centry autentičtějšími.

Cestování pod dohledem

Cestování do zahraničí nebylo běžné a bylo často spojeno s byrokratickými překážkami jako výjezdní doložkou. Bulharsko nebo Jugoslávie byly sice dostupnější, ale většina obyvatel Československa zůstávala během dovolené doma. Kempování bylo oblíbené díky své dostupnosti a menším nákladům ve srovnání s dovolenou v zahraničí.

Dovolené v retrospektivě

Dovolené za doby minulého režimu v Československu nabízely jiný druh odpočinku, než na jaký jsme zvyklí dnes. Přestože byly možnosti omezené a často spojené s různými restrikcemi, mnozí Češi a Slováci na minulou éru vzpomínají s nostalgií. Bylo to období, kdy si lidé více vážili prostých radostí a příležitostí strávit čas s rodinou, ať už na oblíbené přehradě, v horském středisku, nebo procházkou po historických městech.

Chataření a chalupaření

V Československu se také velmi rozšířilo chataření a chalupaření. Mnozí Češi a Slováci, kteří neměli přístup k atraktivnějším rekreačním zařízením nebo nemohli vycestovat za hranice, si našli útočiště v chatách a chalupách rozesetých po celém Československu. Chaty často sloužily jako víkendové domovy, kde rodiny trávily volný čas, zahradnčily nebo se věnovaly různým koníčkům. Tento způsob trávení dovolené poskytoval únik od každodenní rutiny, ale také pomáhal udržovat rodinné a přátelské vazby. Chataření a chalupaření tak představovaly nejen způsob odpočinku, ale i formu sociálního a kulturního života, který byl přístupný širší veřejnosti bez nutnosti složitých administrativních formalit.

Vyzkoušejte náš retro kvíz a zavzpomínejte s námi na éru dovolených, které byly i přes omezené možnosti legendární!

Retro kvíz: Kam se v Československu jezdilo na dovolenou?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: idnes.cz, kudyznudy.cz, /radiozurnal.rozhlas.cz