V době socialismu nebyl výběr tak široký jako dnes, ale přesto jsme si dokázali najít své oblíbené kousky. Mnohé z bonbonů měly své pevné místo v obchodech i ve vzpomínkách. Pro někoho byly symbolem nostalgie, pro jiné jen obyčejným mlsáním.

Ikony, na které se nedá zapomenout

Zdroj: Youtube

Socialistické Československo, i přes svá mnohá omezení, přineslo období, kdy určité druhy sladkostí, zejména bonbony, dokázaly vykouzlit úsměv na tváři jak dětí, tak dospělých. I když nabídka bonbonů nebyla tak rozmanitá jako v dnešní době, existovalo několik oblíbených druhů, které si lidé zamilovali a které dodnes vyvolávají nostalgické vzpomínky.

Některé z nich byly spojeny s názvy evokujícími českou a slovenskou kulturu, jako Sparta a Slavia, oblíbené ale byly i klasické Hašlerky. Tyto bonbony se staly ikonami českých cukrovinek a mnohé z nich jsou stále vyráběny. Mezi další oblíbené patřily bonbony Lipo, které zaujaly svou ovocnou příchutí a jsou dodnes oblíbené pro svou výraznou chuť.

Sladkosti, které už neseženete

Ačkoliv řada bonbonů, které znají pamětníci ze svého dětství, přežila do dnešních dnů, ne všechny sladiny měly takové štěstí. Marně například budete shánět oblíbené Atlasky či Oskarky a skončila i výroba rumových pralinek.

Výroba rumových pralinek začala už v roce 1965, o konci jejich výroby rozhodla společnost Nestlé loni, tedy po 58 letech. Důvodem byl klesající zájem o tuto pochoutku.

Konec Lentilek v Čechách

Velké pozdvižení se v roce 2020 rozpoutalo také kolem legendárních Lentilek. V Holešově na Kroměřížsku se vyráběly od roku 1907, od jara 2021 se jejich výroba přesunula do Hamburku. Důvodem byla změna receptury i obalu. Bonbony dnes obsahují méně cukru a více čokolády.

Odkaz minulosti v současné chuti

Bonbony z doby socialismu možná nebyly na vrcholu cukrářského umění, ale jejich schopnost přinést radost a útěchu v době nedostatků je důležitou součástí naší historie. Připomínají dobu, kdy jednoduché potěšení mohlo znamenat mnoho a kdy bonbon mohl být malou slavností v každodenním životě.

Vyznáte se v těchto socialistických sladkostech? Pojďte si to vyzkoušet!

Retro kvíz: Výběr bonbonů byl za socialismu docela velký. Které byly vaše nejoblíbenější?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

 Zdroje: extra.cz, medium.seznam.cz, denik.cz