Stát aktuálně nabízí potenciálním kupcům možnost vlastnit nemovitosti od historických zámků až po skromné pozemky.

Více než 15 000 nemovitostí, které různé vládní agentury považují za nepotřebné, je k mání, přičemž některé z nich nabízejí zajímavé investiční příležitosti a jiné slouží jako kuriózní památky minulosti.

Řada netradičních nemovitostí

Seznam nemovitostí určených k prodeji zahrnuje mnohem více než jen standardní rodinné domy, chaty nebo volné pozemky. Mezi poutavější nabídky patří Horní zámek v Rožmberku, historické sídlo, které dříve využívala Česká pošta jako rekreační a školicí středisko. Dále je to dostihové závodiště ve Velké Chuchli v Praze, které z pověření státu spravuje Zemský hřebčinec. Takové nemovitosti, ačkoli jsou historické a jedinečné, s sebou nesou také složitou údržbu a případnou obnovu.

Ne všechny nemovitosti na seznamu však v sobě nesou kouzlo zámku nebo dostihového závodiště. Potenciální kupci zde mohou najít i přízemnější možnosti, jako jsou úseky říčních břehů, pozemky v blízkosti dálničních odpočívadel, a dokonce i bývalé veřejné toalety. Méně okouzlující nabídky odrážejí široké spektrum nemovitostí, kterých se stát zbavuje, přičemž některé nemovitosti pravděpodobně osloví pouze kupce s velmi specifickými potřebami nebo zájmy.

Šance vlastnit kus historie

Pro milovníky historie představuje prodej jedinečnou příležitost. Mezi nabízenými nemovitostmi jsou i lokality s významnou historickou hodnotou, jako je například okolí novogotické Schwarzenberské hrobky u rybníka Svět. Součástí této nemovitosti je rozsáhlý anglický park a strážní domek hrobky, ačkoli její status památkově chráněné budovy může potenciální kupce odradit kvůli vysokým nákladům spojeným s její údržbou.

Na seznamu jsou i další nemovitosti s temnějším historickým významem, i když jejich zařazení vyvolalo kontroverze. Omylem byl na seznam zařazen k prodeji hřbitov bývalého romského koncentračního tábora u Hodonína, který fungoval za druhé světové války. Nedopatření poukazuje na složitost a citlivost správy státem vlastněných nemovitostí s hlubokým historickým a kulturním významem. Podobné problémy se objevují i v případě pozemku v Dolní Jadruži, kde se nacházel zajatecký tábor z první světové války a kde jsou pohřbeny stovky zahraničních vojáků. Zařazení podobných objektů na seznam vyvolalo ujištění vládních úředníků, že nebudou prodány, což podtrhuje problémy při správě tak rozsáhlého a různorodého portfolia nemovitostí.

Z aukčních bloků do rukou obcí

Proces získávání nemovitostí je jednoduchý, ale konkurenční. Zájemci budou mít možnost je koupit prostřednictvím elektronických aukcí, od čehož si ministerstvo financí slibuje značné příjmy – potenciálně v řádech stovek milionů či dokonce miliard korun. Ne všechny nemovitosti však získá ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Některé, jako například Horní hrad v Rožmberku, mohou být nejprve nabídnuty jiným státním institucím, například orgánům památkové péče, a teprve poté zpřístupněny široké veřejnosti.

Pro místní obce a regiony by tento prodej mohl představovat příležitost k získání nemovitostí, které by mohly podpořit rozvoj obce. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových projevil ochotu převést nemovitosti na místní orgány, a usnadnit tak realizaci projektů, které by mohly být přínosem pro místní komunity.

Dopad úsporných opatření

Mnoho nemovitostí na seznamu vděčí za svůj status „nepotřebných“ úsporným opatřením zavedeným v posledních letech. Rozpočtové škrty a konsolidace služeb vedly k přebytku budov, které již neslouží svému původnímu účelu. Patří sem budovy bývalých pošt, úřadů práce a ministerstva zdravotnictví, které jsou nyní nadbytečné pro potřeby státu, ale potenciálně cenné pro soukromé investory nebo místní úřady.

Zdroje: hypoindex.cz, tn.nova.cz, novinky.cz