Drobné mince, především feniky, pětifeniky, desetifeniky a padesátifeniky, byly pečlivě zabaleny v papírových ruličkách a ukryty hluboko pod podlahou márnice. Nález vážil desítky kilogramů a vzbudil mezi místními velký zájem.
Poklad pod podlahou
Mince, které dělníci objevili, byly pravděpodobně ukryty na konci války. Podle tehdejšího starosty Daniela Havlíka mohl poklad shromažďovat tehdejší farář, snad s úmyslem použít je na opravu kostela po skončení války. „Pokud někdo zná příběh těchto mincí, rádi uvítáme jeho svědectví,“ vyzval tenkrát starosta veřejnost.
Ruličky, do nichž byly mince zabaleny, se časem rozpadly, ale na některých mincích byly ještě patrné zbytky papíru. Mince pocházely z let 1940 až 1944 a byly běžným oběživem v té době. Farář je pravděpodobně získal z darů od věřících, kteří přispívali během mší.
Nález, který oživil obec
Když dělníci na mince narazili, okamžitě informovali starostu. Poklad se nacházel asi půl metru pod povrchem, a přestože dělníci mince původně odhazovali spolu s hlínou, brzy si uvědomili jejich hodnotu. Nález na místě přilákal nejen starostu, ale i další zvědavce. Jak vzpomínal starosta Havlík, děti si tehdy hrály na archeology až do pozdních večerních hodin.
Pod podlahou se kromě válečných mincí našlo i několik kusů mincí z předválečné doby, včetně haléřů z první republiky a slovenských halierů ze Slovenského státu. Podle místního faráře Václava Koloničného byl nález směsicí mincí, které se během let nahromadily v kostelní pokladně.
Mince jako připomínka historie
Nález mincí vyvolal mezi obyvateli Ludgeřovic značný rozruch. Někteří místní se dokonce obrátili na starostu s žádostí o možnost mince odkoupit. Obec ve spolupráci s farností plánovala mince po vyčištění vydávat jako pamětní, i když jejich skutečná hodnota byla spíše symbolická. „Po vyčištění mají mince řekněme opravdu jen korunovou hodnotu,“ podotkl tehdejší starosta.
Zdroje: blesk.cz, opavsky.denik.cz, i-senior.cz