Ačkoli neexistuje univerzální návod, jak rozpoznat cenné knihy, je třeba vzít v úvahu některé klíčové ukazatele. Seznamte se s faktory, které napoví, že má vaše kniha hodnotu desítek tisíc korun.

Zdroj: Youtube

Tržní hodnota

Hodnota knihy může značně kolísat v závislosti na různých okolnostech. Chcete-li získat předběžnou představu o hodnotě knihy, můžete začít tím, že prozkoumáte webové stránky antikvariátů. Mnoho z nich najdete v sekci "Prodáno", kde jsou uvedeny tituly, které se v poslední době prodaly, a to včetně jejich ceny. Můžete si tak vytvořit přibližný odhad tržní hodnoty vaší knihovny.

Kompletní díla a zvláštní vydání

Pokud máte kompletní soubor děl jednoho autora, je to slibný začátek. Takové sbírky mají mezi sběrateli tendenci dosahovat vyšších cen. Poměrně cenné
mohou být i speciální kousky, jako jsou knihy s nádhernými ilustracemi nebo tituly vydané v limitovaných edicích, které se již léta netisknou.

Univerzální přitažlivost některých žánrů

Ačkoli má každý sběratel knih své jedinečné preference, existují určité knižní žánry, které mají pro sběratele po celém světě stálou hodnotu. V České republice je například velmi vyhledávaná dobrodružná literatura vydaná před rokem 1948, zejména první vydání autorů, jako jsou Jules Verne nebo Karl May. Ve sběratelské komunitě jsou tyto knihy často považovány za investiční kousky.

Skryté poklady

Pro ty, kteří se zajímají o českou literaturu, je fascinující, že hodnota nejvzácnější a nejdražší české knihy, Vyšehradského kodexu, se odhaduje na závratnou miliardu korun. Takové výjimečné kousky slouží jako důkaz neutuchajícího půvabu vzácných knih.

Knihy zdobené ilustracemi renomovaných umělců, jako jsou Zdeněk Burian, Josef Lada nebo Alfons Mucha, mohou výrazně zvýšit jejich hodnotu. Podobně jsou mezi sběrateli ceněny knihy s obálkami navrženými umělci meziválečné avantgardy, jako je Toyen, Jindřich Štýrský nebo Karel Teige.

Hodnota starých tisků

Stáří samo o sobě nemusí vždy určovat hodnotu knihy, ale v případě inkunábulí (evropských prvotisků vytištěných před rokem 1500) může být stáří významným faktorem. Vzácné tisky pocházející z počátků tiskařského řemesla se často pohybují v řádech statisíců korun. Jejich historický význam a omezená dostupnost z nich činí žádané kousky ve světě vzácných knih.

Ďábel se skrývá v detailech

Při posuzování hodnoty knihy nezáleží jen na autorovi a názvu, ale i na drobnějších detailech. Sběratelé věnují velkou pozornost faktorům, jako je číslo vydání, celkový počet vydaných výtisků, a dokonce i pořadové číslo konkrétního výtisku. Pokud je kniha součástí edice, je zásadní znát její název a číslo svazku v rámci ní.

Uchovávání vašich pokladů

A konečně, vlastnictví vzácných knih není jen o jejich pořízení, ale také o jejich uchování. Staré tisky a cenné edice vyžadují zvláštní péči. Chraňte je před vlhkostí a přímým slunečním světlem uložením do prosklené knihovny. Zajistěte jim na policích prostor k dýchání a pravidelně knihovnu důkladně vyluxujte vysavačem.

Identifikace vzácné knihy v hodnotě desítek tisíc korun vyžaduje smysl pro detail a pochopení jedinečných vlastností, které knihu ve světě sběratelů odlišují. Neexistují sice žádná spolehlivá pravidla, ale pochopení faktorů, které ovlivňují hodnotu knihy, a péče o sbírku vám mohou pomoci objevit skryté literární poklady a možná i bohatství. Ponořte se tedy do své knihovny, prozkoumejte stránky svých knih a kdo ví, třeba právě vy objevíte literární skvost, který má větší hodnotu, než jste si kdy dokázali představit.

Zdroje: umimeporadit.cz, tn.nova.cz, ireceptar.cz