Příběh začal pouhým úderem krumpáče, který roztrhl zeď, což vedlo k nechápavým pohledům dělníků. Ruslan Gulchij, jeden z objevitelů, vzpomíná na okamžik nejistoty, po němž následoval úžas. "Mysleli jsme si, že je to jen nepořádek. Za zdí byly dřevěné bedny. Když jsme je otevřeli, uviděli jsme stříbro. Odkryli jsme dutinu a objevili poklad," vypráví. Okamžik náhody byl klíčový a otočil jejich denní práci z obyčejné na výjimečnou.

Odměna za poctivost

Oceněním poctivosti pracovníků při ohlášení jejich nálezu byla v roce 2012 chvályhodná akce pražského magistrátu, který každého z nich odměnil částkou 200 000 korun. Rozhodnutí, ačkoli nebylo uloženo žádnou povinností, bylo motivováno snahou povzbudit ostatní k ohlašování podobných nálezů. Podobné odměny podtrhují hodnotu, která je kladena na společenskou odpovědnost a ochranu historie.

Obsah pokladu a historické souvislosti

Po prozkoumání odborníky z Muzea hlavního města Prahy byl obsah pokladu katalogizován jako převážně stříbrné předměty včetně stolního nádobí, lahviček na parfémy, náramků, podnosů, svícnů a pozoruhodného sortimentu mincí. Artefakty, většinou pocházející z první poloviny 20. století, naznačovaly ukrytí v bouřlivém období, pravděpodobně kolem druhé světové války. Řemeslné zpracování naznačovalo práci Josefa Vokurky, proslulého pražského stříbrníka, známého svou odborností a uznávaného Uměleckoprůmyslovým muzeem již v roce 1909.

Odkaz mistra řemesla

Josef Vokurka, kterého odborníci muzea identifikovali jako osobu potenciálně spojenou s pokladem, byl významnou osobností místní stříbrnické řemeslné scény. Jeho spojení s pokladem dodává nálezu vrstvu osobní historie, která naznačuje, že předměty byly ukryty za účelem jejich zabezpečení během nejistých válečných událostí. Tato praxe nebyla neobvyklá, protože mnozí se obávali rabování a ničení, které mohlo následovat po vojenském postupu, zejména s blížící se Rudou armádou.

Kulturní a historický význam

Zdroj: Youtube

Objev a následné nakládání s pokladem z Duškovy ulice slouží jako přesvědčivý příklad propojení místní historie a zapojení komunity. Aktivní přístup města, které odměnilo nálezce, vytvořil precedens, jak by mělo být nakládáno s cennými historickými nálezy, a podpořil tak kulturu poctivosti a zapojení veřejnosti do ochrany kulturního dědictví.

Zdroje: eurozpravy.cz, idnes.cz, zlataky.cz