Na první pohled by člověk očekával běžné městské bydlení, ale při vstupu dovnitř se ukáže prostor s venkovskou atmosférou, v němž se prolíná udržitelnost s pohodlím.

Pevnost udržitelného života

Vacek pečlivě přetvořil dům v ekologické bydlení, aniž by se vzdal tepla a pohodlí rodinného sídla. Dům se může pochlubit zhruba pěti centimetry izolace a okny s trojitým zasklením, což zajišťuje minimální tepelné ztráty i přes jejich rozměrnou velikost. Tyto prvky doplňuje dobře izolovaná střecha a systém rekuperace tepla, který recirkuluje teplý vzduch, udržuje příjemnou teplotu a zároveň zabraňuje vlhkosti.

Na střechu si nechal herec instalovat solární panely pro ohřev vody a fotovoltaické články. Zařízení nejen zásobují domácnost teplou vodou, ale také vyrábějí elektřinu, čímž snižují její závislost na tradičních zdrojích energie. Přebytky energie v letních měsících jsou dodávány zpět do sítě.

Inovativní úspora vody

Stejně vynalézavý je i Vackův přístup k využívání vody. Domácnost využívá dešťovou vodu na splachování toalety a vodu na koupání v koupelně v patře. Opatření snižuje ekologickou stopu domu, ale také podporuje ohleduplné využívání zdrojů.

Domov s charakterem

Dům je nejen ekologický, ale i osobitý. Přestože CD a DVD nosiče jsou v dnešním digitalizovaném světě považovány za zastaralé, Vacek má pro ně slabost a v domě jich má celou sbírku. Modernímu designu se brání, raději preferuje světlé dřevo i barvy a rád se obklopuje osobními drobnostmi. Výsledkem je prostor, který vyzařuje teplo, bezpečí a "pomíjivý dotek lidství", jak říká Vacek.

Velký prostor má v domě knihovna, ve které jsou uloženy tisíce knih ze sbírky celé rodiny. O lásce k literatuře svědčí i nová knihovna věnovaná dílům Karla Čapka, inspirovaná Vackovou nedávnou divadelní tvorbou.

Udržitelný život

Ačkoliv dům představuje vzor ekologicky šetrného městského bydlení, sám herec uznává, že cesta ještě zdaleka není u konce. Rád by v budoucnosti nahradil plyn tepelným čerpadlem. Kromě toho se pustil i do výroby koupelových koulí, pracího gelu a upcyklovaného skleněného nádobí ze starých lahví, rád totiž vdechuje nový život starým věcem. Herec dokonce začal vytvářet nový zábavný pořad o tom, co je dobré pro životní prostředí.

Pražský dům Petra Vacka je ukázkou udržitelného života a svědectvím, že ekologické vědomí a moderní městský život mohou harmonicky koexistovat.

Zdroje: novinky.cz, blesk.cz, cs.wikipedia.org