Chalupu v Orlických horách vlastní Petr Pavel s manželkou Evou už řadu let. Znali ho tu už v době, kdy nezastával prezidentský post.  A sousedé o něm neřeknou křivého slova.

Normální chlap, tvrdí sousedé

V malé obci Česká Čermná je asi stovka chalupářů, ale ne každý se aktivně zapojuje do dění v obci. Petr Pavel i jeho manželka Eva se společenských událostí vždy rádi účastnili, pro místní dokonce vařil Petr Pavel fazolový guláš, čas od času zašel do místní hospůdky a s každým rád prohodí pár slov. V hospodě si nejraději dává pivo a svůj oblíbený tatarák.

V obci žije něco málo přes 500 obyvatel, s mnohými se prezident zná osobně. Sousedé o něm mluví velmi hezky, je to prý normální chlap, který se nad nikým nepovyšuje.

Malá, ale útulná

Chalupu v České Čermné zdědila prezidentova manželka Eva.  I Petr Pavel se tu ale cítí jako doma. Chaloupka není nijak extra velká, o to útulnější atmosférou ale dýchá. Na zahrádce manželé pěstují květiny i něco na zub. Petr Pavel se rozhodně nikdy neukrýval za zdmi domu či vysokým plotem. Naopak, když měl pejska, rád ho chodil venčit. S manželkou pak vyrážel na procházky po okolí.

Na chalupě vždy čerpal potřebnou energii, ať už prací na zahradě, nebo při procházce v lese. Jakmile začali Pavlovi na chalupu jezdit, měli prý hned snahu splynout s místní komunitou, což se jim díky přátelské povaze rychle podařilo.

Práce se nebojí

Aby bylo v chalupě teplo i v zimě, je potřeba připravit dřevo do kamen. Prezident se práce nebojí, a tak ho je možné spatřit třeba i se sekerou v ruce. Běžné činnosti okolo chalupy mu rozhodně nejsou cizí.

Na chalupu s manželkou jezdívá nejen v létě, ale i v zimě. Trávili zde dokonce i Štědrý den, během kterého se sladili do červených flanelových košil, které má prezident tak v oblibě.

Rodinný dům na Litoměřicku

Na chalupu jezdíval prezident Pavel z obce Černouček na Litoměřicku, kde měl trvalé bydliště. Obec v době jeho zvolení prezdentem zažívala obrovskou vlnu zájmu, kdy se spousta zvědavců jezdila na vlastní oči podívat, kde nová hlava státu žije.

Později se ale kvůli pracovním povinnostem přestěhoval prezidentský pár do Lumbeho vily v blízkosti Pražského hradu. Na svůj domov ani na svou chalupu však nezanevřel. Na obě místa se stále rád vrací.

Zdroje: idnes.cz, nachodsky.denik.cz, cs.wikipedia.org