V touze po rodinném domě, který by nebyl jen dalším bytem, ale jedinečným, samostatným obydlím, se vydali na cestu, která vedla k pozoruhodnému architektonickému počinu.

Zdroj: Youtube

Netradiční koupě

Hledání cenově dostupné a centrálně umístěné nemovitosti přivedlo manžele k neobvyklému rozhodnutí. Koupili pouhých 42 metrů čtverečních parkoviště ve čtvrti Surrey Hill. I když se to zpočátku zdálo jako nepravděpodobná volba, malý prostor se brzy stal základem pro mimořádný projekt. Po roce plánování a výstavby přeměnili parkovací místa na luxusní věžový dům o rozloze 220 metrů čtverečních, který nabízí nádherný výhled na město.

Překonávání překážek

Cesta ke stavbě jejich vysněného domu nebyla bez překážek. Při koupi pozemku bez jistoty stavebního povolení čelili manželé výzvě v podobě změny územních zákonů a získání souhlasu s výstavbou vícepodlažní budovy na bývalém parkovišti. Jejich vytrvalost se vyplatila, protože projekt dostal od místních úřadů zelenou a získal i podporu sousedních obyvatel.

Design inspirovaný japonskou architekturou

Domenic, člen prestižní architektonické skupiny Woods Bagot a držitel několika architektonických ocenění, se při návrhu věže inspiroval japonskou architekturou. Obdivoval způsob, jakým japonští architekti inovativně využívají prostor, zejména pod vlivem díla architekta jménem Tadao Andó. Návrh věže odráží efektivní využití prostoru, což je v Japonsku, kde je pozemek nejdražším aktivem, nezbytností.

Inovativní využití betonových panelů

Proces výstavby zahrnoval montáž betonových panelů pomocí vysokého jeřábu, což připomíná stavbu z obřích stavebních bloků. První patro sloužilo jako kotva pro zbytek stavby. Navzdory dočasným nepříjemnostem způsobeným sousedům kvůli uzavírkám silnic byl konečný výsledek ohromujícím doplňkem čtvrti.

Maximální využití prostoru a funkčnosti

Dům manželů vyniká nejen svým jedinečným původem, ale také vertikálním řešením. Každé patro věže je věnováno určité funkci a je propojeno skleněným schodištěm, které prochází celou stavbou. V přízemí se nachází garáž a skladovací prostory, díky čemuž obytné prostory zůstávají nepřeplněné.

V prvním patře se nachází tmavě laděná ložnice spojená s luxusní koupelnou. Třetí patro je věnováno obývacímu pokoji se skrytou elektroinstalací pro elegantní vzhled, zatímco čtvrté patro hostí prostornou kuchyň a jídelnu, kterou zdobí ikonický nábytek, jako je stříbrné křeslo Domenica navržené Gaetanem Pescem.

V horní části se z pracovny s inspirativním výhledem na město vychází na střešní terasu, kde se Sue oddává zahradničení, pěstování bylinek a ovocných stromů.

Moderní vybavení

Dům se může pochlubit podlahovým vytápěním a speciálně zasklenými velkými okny pro energetickou účinnost. Trojúhelníkový výklenek slouží jako větrací šachta a rozvod užitkové vody. Jedním z neuskutečněných snů byla instalace malého výtahu neboli "dumbwaiteru" pro přepravu předmětů mezi jednotlivými patry, čemuž bránila rozpočtová omezení.

Cesta Domenica a Sue od parkoviště k luxusnímu věžáku je pozoruhodným příběhem inovace, odhodlání a architektonické geniality. Je zářným příkladem toho, jak lze kreativními řešeními překonat problémy městského bydlení a vysokých nákladů na nemovitosti. Jejich dům není pouhou stavbou, ale svědectvím o možnostech, které se otevírají, když přemýšlíme za hranicemi konvenčního stavění domů.

Zdroje: idnes.cz, domain.com, dailymail.co.uk