Ota Jirák, známý herec a hlasový umělec, odešel z rušné Prahy do klidnějšího života na Mladoboleslavsku. Jirák, známý svými rolemi v televizi a filmu, včetně populárního seriálu Slunečná, si získal uznání také díky svému dabingu, zejména jako Alf ve stejnojmenném sitcomu a jako Obelix v seriálu Asterix a Vikingové.

Historické kořeny a nový začátek

Přibližně před třemi desetiletími koupil Jirák nedaleko Mladé Boleslavi nemovitost s bohatou minulostí. Budova, která původně sloužila jako hospoda zaznamenaná v mnichovohradišťské zámecké kronice z roku 1557, roky chátrala. Přestože byla ve zbídačeném stavu, rozhodl se ji Jirák s manželkou Drahomírou, mladoboleslavskou rodačkou, proměnit ve svůj domov. K návratu ke kořenům je přiměla ztráta pražského bytu, která je vedla ke znovuobjevení a znovuzrození části místního dědictví.

Obnova a znovuvytvoření

Přeměna zchátralé hospody v ceněný domov nebyla nijak jednoduchá. Vyžadovala značné finanční investice a rozsáhlé renovační práce, které měly budovu zachovat a zároveň zmodernizovat. Dnes se může pochlubit devíti jedinečně řešenými místnostmi, které odrážejí směs rustikálního kouzla a osobních vzpomínek, zejména v kuchyni, kterou Jirák navrhl tak, aby připomínala kuchyni jeho babičky.

Jedinečná usedlost

Jirákova kreativita přesahuje rámec tradiční obnovy domů. Rozmarně prohlásil vesnici Neveklovice za "velkovévodství" a v podkroví si dokonce zřídil trůnní sál, čímž do svého venkovského života vnesl smysl pro hru a fantazii. Tento hravý duch doplňuje vkusnou výzdobu domu, přičemž každá místnost nabízí osobitý a jedinečný zážitek.

Rozkvetlá zahrada a komunitní život

Proměnou prošel také venkovní prostor nemovitosti. To, co začínalo jako holá půda, je nyní pečlivě udržovaná zahrada rozprostírající se na šesti tisících metrech čtverečních se svěžími trávníky, vzrostlými stromy a živými keři. Přístavba velkého krytého bazénu podtrhuje změnu životního stylu, kterou Jirák a jeho žena přijali a zaměřili se na trávení volného času a užívání si okolní přírody.

Přestěhování Oty Jiráka z Prahy do Mladé Boleslavi ilustruje úspěšný přechod od městského života k bydlení na venkově. Spojením svého nápaditého talentu s hlubokou úctou k historii vytvořil Jirák nejen jedinečný domov, ale také oživil kus místního dědictví a dokázal, že s vizí a úsilím lze starému vdechnout nový život a vytvořit prostor, který je inspirativní a přívětivý zároveň.

Zdroje: cnn.iprima.cz, idnes.cz, sedmicka.tyden.cz