Ne každý ví, že Olomouc byla ve středověku druhým nejvýznamnějším městem Českého království hned po Praze. Zdejší Horní náměstí proto hrálo klíčovou roli v jeho historii.

Nejhezčí náměstí v Česku

Zdroj: Youtube

Určit, které náměstí v Česku je nejkrásnější, je prakticky nemožné a vždy se do úsudku vkrade osobní názor. Pravdou ale je, že náměstí v Olomouci bylo za nejhezčí v republice označeno hned několik zdroji.

Například průvodce Lonely Planet označil Olomouc za nejkrásnější město v Česku a velkou měrou k tomu přispělo právě Horní náměstí. Nakladatelství se zaměřuje na cestovatelské průvodce a knihy vydává v 11 různých jazycích. Ocenění od tak prestižní organizace je tudíž velmi hodnotné.

Horní náměstí v Olomouci získalo také ocenění "NEJ stavba Olomouce" v roce 2009. Odborníci ocenili rekonstrukci centrálního olomouckého prostranství a udělili stavbě Cenu Rudolfa Eitelbergera.

Centrum stojí na bažině

Na místě, kde dnes Horní náměstí v Olomouci stojí, byla původně jen bažina a tekla tudy voda. Původní osada totiž byla o něco dál, ale jak se město postupně rozrůstalo, bylo potřeba bažinu vysušit a postavit zde další domy.

První písemná zmínka o Horním náměstí v Olomouci pochází z roku 1261, král Přemysl Otakar II. tu tehdy povolil vybudovat tržnici. Až o sto let později zde byla postavena radnice. Kdysi dřevěná budova ale lehla popelem. V 15. století byla postavena nová, která se po několika přestavbách dochovala do dnešních dnů.

Socialistický orloj

Zajímavým prvkem olomouckého náměstí je orloj. Podle některých historiků byl postaven mezi roky 1419 až 1422, první písemná zmínka o něm ale pochází až z roku 1519. Původně byly jeho součástí, podobně jako v Praze, postavičky svatých. V letech 1947 až 1955  je ale nahradily figurky socialistických proletářů. Spatřit tak můžete třeba tkadlenu, řezníka, fotbalistu, bednáře, matku s dítětem, úředníka, sportovce – diskaře, selku, kováře, zahradníka, házenkářku, kopáče, zedníka a mnohé další. Dohromady jich je okolo dvacítky.

Jde zřejmě o jediný orloj na světě, který vzdává hold chemikovi a různým dělnickým profesím, ale v duchu tradic. Skleněnou mozaiku na orloji navrhl Karel Svolinský, figurky pak vyrobila jeho manželka Marie. Orloj vytvořený v duchu socialistického realismu nemá v Evropě obdoby.

Další skvosty

Socialistický orloj ale není jediný, který na olomouckém náměstí budí pozornost turistů. Obdivovat zde můžete celou řadu architektonických skvostů, a dokonce několik světových rarit. Dominantou je například sloup Nejsvětější Trojice s unikátní vestavěnou kaplí. Od roku 2000 je památka na seznamu UNESCO.

Skvostem je i renesanční radnice se svou 75 metrů vysokou věží. Z ní se naskýtá úžasný výhled do okolí.

Pozornost přitahují také nádherné barokní kašny, na náměstí a přilehlém okolí jich najdete hned šest. Všechny jsou inspirovány antickou mytologií.

Za návštěvu stojí také nedaleká katedrála svatého Václava. Její 100,65 m vysoká hlavní věž je druhou nejvyšší kostelní věží v Česku a v ní visí zvon, který je největší na Moravě a druhý největší v Česku. 

Zdroje: sportdenik.cz, cs.wikipedia.org, regiony.rozhlas.cz