Laskavá komedie Obecná škola má mezi českými diváky své pevné místo. Režisér Jan Svěrák věrohodně zfilmoval autobiografickou vzpomínku na dětství svého otce Zdeňka Svěráka, který ke snímku napsal scénář. Legendární chlapecká škola, ve které učí přísný kantor Igor Hnízdo, stojí v pražské chudinské čtvrti Slatiny. Místo nebylo vybráno náhodou. Do školy ve vedlejší kolonii Pod Bohdalcem chodil Zdeněk Svěrák jak malý do školy. Dnes ale objekty chátrají a visí nad nimi velký otazník.

Zdroj: Youtube

Filmová sláva

Snímek Obecná škola z roku 1991 nouzovou kolonii Slatiny proslavil. Zachycuje poválečnou atmosféru, kterou jako malý kluk zažíval slavný český scénárista Zdeněk Svěrák. Slatiny, jejichž historie sahá do 20. let 20. století, kdy se Praha rozrůstala a stávala se velkoměstem, dnes čelí nejisté budoucnosti.

Život v kolonii

Slatiny se nacházejí jižně od Vršovic na rozhraní Michle, Strašnic a Záběhlic. Chudinská čtvrť zde vznikla v období po první světové válce, byla místem, kde se mísily osudy lidí na okraji společnosti. Od starousedlíků po bezdomovce a ilegální imigranty, kolonie si žila svým vlastním, unikátním životem.

Domky, které zde byly postaveny, byly původně zamýšleny jako provizorní a po několika letech je měly nahradit modernější příbytky. Situace se však po letech nijak nezměnila, což místní obyvatele vedlo k rozhodnutí, že si své domovy začali sami vylepšovat a nejrůznějšími způsoby zvětšovat. Dnes však charakteristické dřevěné pavilony, které posloužily jako kulisa pro ikonické záběry filmu "Obecná škola", bohužel chátrají.

Nejistá budoucnost kolonie

Už před pár lety se v médiích a mezi místními obyvateli rozhořela debata ohledně budoucnosti nouzové kolonie Slatiny. Mluvilo se o tom, že mnohé objekty, včetně těch z filmu "Obecná škola", budou zdemolovány.

Pozemky totiž vlastní soukromá firma, která měla s kolonií své vlastní plány. Magistrát města je měl firmě odprodat za 300 tisíc korun. A protože byl nový vlastník propojen s developerskou firmou, vyvolalo to mezi místními obavy z toho, že unikátní historické dědictví kolonie bude zničeno a nahrazeno novou obytnou čtvrtí.

Zvrat v demolici

Naštěstí se ukázalo, že zprávy o okamžité demolici byly předčasné. Obvodní radnice ujistila veřejnost, že na demolici nebylo vydáno povolení a že budovy stále patří hlavnímu městu Praha.

To však neznamená, že je kolonie zcela v bezpečí. Plány na rekonstrukci a výstavbu nové obytné čtvrti, které by měly vyrůst mezi Michlí a Strašnicemi, jsou stále na stole. Zahrnují vznik parků, lokálních center s obchody a službami, a především novou obytnou zástavbu.

Budoucnost Slatin

Nejistá situace vyvolává mnoho otázek. Jaký bude osud kolonie Slatiny? Dokážeme zachovat její historický a kulturní význam, nebo ji nevyhnutelně čeká proměna v duchu moderních vývojových trendů? A co bude s památkami, jako je škola, která sloužila jako důležitá součást komunity a inspirace pro jednu z nejvýznamnějších částí české filmové historie?

Debata o budoucnosti Slatin je tak o mnoho více než jen diskusí o stavebních plánech. Je to debata o hodnotách, o tom, jak si vážíme našeho dědictví a jaké místo v něm mají příběhy a památky, které formovaly naši kulturu. Jedině čas ukáže, jaký bude další osud této historické části Prahy, ale jedno je jisté: Slatiny zůstanou v srdcích mnohých jako symbol odolnosti a životní síly komunity, která si i v těžkých časech dokázala udržet svou jedinečnou identitu.

Zdroje: idnes.cz, blesk.cz, denik.cz