Díky své slavné historii, omezené dostupnosti a ohromující aukční ceně si pětitisícová bankovka z roku 1919 vydobyla místo jednoho z nejvyhledávanějších kusů české měny.

Zrození rarity

Bankovka neboli státovka byla vydána státem, nikoliv Národní bankou, a to v době vlády T. G. Masaryka. Měla nominální hodnotu 5000 korun a lícní část nesla secesní ženský portrét manželky jednoho z autorů, paní Leflerové. Do oběhu byla zařazena 15. dubna 1919 a unikátní kousek historie zůstal v oběhu až do roku 1921.

Záhadná rarita

Dlouhou dobu bylo známo, že v úzkém kruhu sběratelů existuje pouze sedm kusů těchto pozoruhodných bankovek. Teprve v roce 1990 vyšla najevo existence 15 kusů a následně bylo objeveno dalších 26 kusů. Dnes je po soukromých i veřejných sbírkách v České republice i mimo ni roztroušeno celkem 36 pětitisícovek z roku 1919. Pouze 13 z těchto vzácných kusů je však v rukou jednotlivých sběratelů. Zbytek je v držení právnických osob, takže je nepravděpodobné, že by se dostaly na sběratelský trh.

Umělecké ztvárnění a význam

Červená pětitisícová bankovka z roku 1919 není jen vzácným sběratelským artiklem; je to umělecké dílo, které odráží estetiku své doby. Na lícní straně je elegantní secesní portrét paní Leflerové, manželky jednoho z tvůrců bankovky, připomínající design rakousko-uherské tisícikorunové bankovky z roku 1902. Významný český výtvarník Alfons Mucha, známý svými secesními díly, se významně podílel na designu českých bankovek z roku 1919, díky čemuž si vysloužily přezdívku "Muchovky".

Rekordní aukce

Vzácnost a půvab pětitisícové bankovky z roku 1919 dosáhly v roce 2020 nových výšin. V on-line aukci výjimečná bankovka překonala veškerá očekávání, když vynesla dechberoucí částku 12,1 milionu korun, přestože začínala na skromné vyvolávací ceně 1 milion korun. Mimořádný prodej znamenal historický okamžik, neboť bankovka se stala nejdražším českým papírovým platidlem, které kdy bylo prodáno na domácí aukci.

Aukce nejen zdůraznila výjimečnou hodnotu a žádanost vzácné bankovky, ale také ukázala neutuchající vášeň sběratelů, kteří jsou ochotni vynaložit velké úsilí, aby vlastnili kus historie.

Zdroje: idnes.cz, lidovky.cz, cesky.radio.cz