V hlavních rolích okouzlující inscenace, která si jako hlavní kulisu vybrala historické město Pardubice, se představili Petra Černocká, Jan Hrušínský a Vladimír Menšík.

Filmové plátno

Zdroj: Youtube

Natáčení nadčasové klasiky se konalo převážně v malebném východočeském městě Pardubice, které Saxaniným eskapádám propůjčilo magické kulisy. Tvůrci filmu strategicky vybrali různá místa ve městě a každé z nich dodalo rozmarnému příběhu jedinečný nádech.

Portál do pohádkové říše

Pernštýnské náměstí bylo ústředním bodem mnoha scén, včetně té klíčové, v níž se objevuje tajemná kašna, údajně jediná brána zpět do pohádkové říše. Zajímavostí je, že kašna v Pardubicích neexistovala, ale byla pro film dočasně instalována a převezena z barrandovských ateliérů v Praze. Po natáčení byla odstraněna a nezůstala po ní žádná stopa.

Blázinec střežený armádou

K další zajímavé proměně došlo v Masarykových kasárnách, která se nacházela na dnešním Zborovském náměstí. Pro účely filmu byl vojenský areál přesvědčivě přeměněn na nemocnici a blázinec, což ostře kontrastovalo se skutečnou nemocnicí nacházející se na opačné straně města.

Poznávací znamení

Navzdory těmto fiktivním úpravám zůstávají některá místa pro fanoušky filmu rozpoznatelná. Svůj filmový odkaz si zachovala základní škola Staňkova, která se nachází ve Staňkově ulici. Ačkoli byla mezitím zrekonstruována, zůstává pro nadšence milou vzpomínkou. Škola se ve filmu zapsala mnoha scénami včetně té, kdy Saxana vyskočila z okna, aby získala do lektvaru babské ucho.

Za Pardubicemi

Ačkoli Pardubice sloužily jako jádro natáčení, některé scény se natáčely i na dalších místech. Například v Horních Jirčanech kdysi stála filmová restaurace, která již neexistuje, a několik záběrů pořídili filmaři i v okolí Berouna a Prahy. Například na silnici mezi obcemi Roztoky a Višňová či na Leontýnském zámku. Točilo se také na Kunětické hoře.

Zdroje: classicpraha.cz, cestovinky.cz, idnes.cz