Historické fotografie mají schopnost zaměřit se na emoci, které slova nedokáží popsat. Často jsou dílem náhody, jindy výsledkem promyšlené práce fotografa. Některé z nich získaly světová ocenění, například Pulitzerovu cenu, jiné vyprávějí příběhy, které zůstaly ve stínu. Podívejme se na snímky, které formovaly historii fotografie – a někdy i historii samotnou.

Světová ocenění

Zdroj: Youtube
  • „Napalmová dívka“ – Nick Ut (1972)
    Slavný snímek zachycuje vietnamskou dívku Phan Thị Kim Phúc, která utíká před náletem s napalmem. Snímek získal Pulitzerovu cenu a stal se symbolem hrůz války. Fotograf Nick Ut nejen dokumentoval tragédii, ale také dívce osobně pomohl.
  • „Polibek života“ – Rocco Morabito (1967)
    Ikonická fotografie zachycuje okamžik, kdy dělník poskytuje první pomoc svému kolegovi pomocí umělého dýchání na vrcholu elektrického sloupu. Obraz života a smrti vyhrál Pulitzerovu cenu za svou emotivní sílu.
  • „Padající muž“ – Richard Drew (2001)
    Fotografie zachycující muže padajícího z jedné z věží Světového obchodního centra během útoků z 11. září. Obraz je syrovým a kontroverzním svědectvím lidské tragédie.
  • „Hladová dívka a sup“ – Kevin Carter (1993)
    Dramatický snímek malé hladovějící dívky a supa čekajícího v pozadí získal Pulitzerovu cenu. Fotografie vyvolala celosvětovou diskusi o etice a odpovědnosti fotografů v krizových situacích.

Zapomenuté fotografie

  • „Poslední tanec ve Vídni“ – Předvečer války (1939)
    Na snímku jsou zachyceni tanečníci ve víru vídeňského plesu těsně před začátkem druhé světové války. Fotografie symbolizuje křehkost míru, ale je méně známá než slavnější válečné snímky.
  • „Protest žen ve Skopje“ – Anonymní hrdinky (1913)
    Fotografie zachycuje ženy protestující proti násilí na Balkáně během válek na počátku 20. století. Přestože dokumentuje odvážný postoj žen, zůstala ve stínu známějších bojů za ženská práva.
  • „Zázračné přistání na řece Hudson“ – Janis Krums (2009)
    Fotografii záchrany pasažérů letu US Airways 1549 po přistání na řece Hudson zachytil náhodný kolemjdoucí Janis Krums. Snímek se stal virálním, ale jeho autor zůstal relativně neznámý.
  • „Výbuch vzducholodi Hindenburg“ – Sam Shere (1937)
    Fotografie zachycující katastrofu německé vzducholodi Hindenburg je vizuálně dramatická, ale často zůstává opomíjena v porovnání s jinými katastrofickými snímky.

Proč nezapomenout na zapomenuté

Mnohé zapomenuté fotografie mají schopnost oslovit nás stejně silně jako ty, které zná každý. Často odhalují skryté příběhy a ukazují svět z neobvyklého úhlu pohledu. Na rozdíl od ikonických snímků, které byly oceněny, potřebují tyto obrazy připomenutí – nejen kvůli sobě, ale i kvůli lidem a událostem, které zachycují.

Vyzkoušejte si své znalosti v našem kvízu, kde se setkáte s ikonickými i zapomenutými fotografiemi, které psaly historii. Možná objevíte obrazy, které vám rozšíří pohled na dějiny. Fotografický svět je totiž mnohem hlubší, než se na první pohled zdá.

Retro kvíz: 10 fotek, 10 nezapomenutelných momentů, poznáte je všechny?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: en.wikipedia.org, pulitzer.org, time.com
Částečně vytvořeno AI