Historií opředená vila prošla v průběhu let pozoruhodnou proměnou, od opulentních časů komunismu až po nedávné znovuzrození, kdy posloužila jako kulisy pro detektivní film.

Zdroj: Youtube

Historická perspektiva

Miloš Jakeš, významná postava československé politiky v éře komunismu, získal velkolepou vilu na Hanspaulce v březnu 1972 za skromnou částku necelých 105 000 korun československých. Vila, která se stala symbolem jeho prominentního postavení v rámci režimu, se na dlouhá desetiletí stala útočištěm jeho rodiny. Jak se však měnila doba, měnil se i osud vily.

V roce 2010 se Jakeš s manželkou rozhodli přepsat vilu na své syny, čímž odstartovali sérii událostí, které nakonec vedly k pozoruhodné proměně. O pět let později změnila nemovitost opět majitele, tentokrát byla prodána za neuvěřitelných 45 milionů korun, což představuje ohromující 428násobný nárůst hodnoty během 43 let.

Jakeš, nyní na sklonku života, se ocitl ve skromném bytě 2+kk v hodnotě 7 milionů korun, který mu darovali potomci v dejvickém činžáku. Výtěžek z prodeje vily byl rozdělen mezi členy rodiny, což znamenalo konec jedné éry rodiny Jakešů.

Od zanedbávání k obnově

Dva roky po prodeji prožívala vila období zanedbávání. Její kdysi majestátní fasádu hyzdily rozpadající se ploty a pozemek byl posetý odpadky. V roce 2017 však osud vily nabral nečekaný směr, když se stala dějištěm televizního seriálu Svět pod hlavou. Díky zachovalým původním interiérům a dobovému nábytku se stala ideálním místem pro natáčení seriálu zasazeného do období reálného socialismu.

Filmaři viděli vilu jako plátno pro zobrazení minulé doby. Obývací pokoj v přízemí spolu s přilehlou pracovnou a koupelnou pečlivě zařídili tak, aby znovu navodili atmosféru tehdejší doby. Historie vily opět ožila na stříbrném plátně a upoutala pozornost diváků svou bohatou minulostí.

Proměna k nepoznání

Filmové znovuzrození vily však bylo jen začátkem její proměny. V roce 2021 prošla významnou rekonstrukcí. Z obou stran domu vyrostly přístavby, přičemž jedna strana byla pečlivě zmodernizována a druhá zcela přestavěna, čímž byl fakticky vymazán původní přízemní prostor.

Proces renovace se neobešel bez problémů, neboť modernizaci vily padly za oběť některé stromy. Jejímu novému majiteli, horníkovi Petru Pauknerovi, se však investice vyplatila. Vila, původně postavená v letech 1930 až 1939 renomovaným architektem Aloisem Mezerou, získala zpět svou někdejší slávu a nyní je její hodnota odhadována na více než 100 milionů korun.

Symbol české historie

Vila Miloše Jakeše se během své bouřlivé historie proměnila ze symbolu komunistických privilegií ve filmovou kulisu, a nakonec v luxusní nemovitost značné hodnoty. Její cesta je odrazem měnící se doby v České republice a je důkazem odolnosti a přizpůsobivosti historických památek tváří v tvář měnící se kulturní krajině.

Vila, která byla kdysi sídlem významného politika, překonala svou minulost a našla nový život a účel ve světě zábavy a moderny. Protože i nadále hrdě stojí v srdci Prahy, slouží jako připomínka neustále se vyvíjejícího příběhu českých dějin, který zdaleka není u konce.

Zdroje: blesk.cz, extra.cz, ahaonline.cz