Architektonický význam vily je zakořeněn v jejím funkcionalistickém řešení, stylu, který se vyznačuje důrazem na funkčnost a jednoduchost. Původně byla postavena jako malířský ateliér pro dceru bohatého podnikatele, ale její využití se dramaticky změnilo během druhé světové války, kdy sloužila jako klášter pro jeptišky. Barevná historie dotváří bohaté pozadí jejího současného postavení coby centra hudebních aktivit.

Znamení osudu

Michael Kocáb, známý český hudebník, který krátce působil i ve funkci ministra pro lidská práva, se stal majitelem nemovitosti krátce po sametové revoluci. Přes počáteční nechuť Kocába k vile přitahovalo symbolické spojení s přilehlou pražskou botanickou zahradou. O významu nemovitosti ho přesvědčilo zjištění, že se na jejím pozemku vyrábí místní víno Pražský výběr, což označil za "znamení osudu".

Proměna v hudební ráj

Vilu Kocáb pečlivě přestavěl na multifunkční hudební studio. Prostory nyní zahrnují mixážní sál, nahrávací studio, přepisovací studio, střižnu a zkušebnu. Vybavení podtrhuje Kocábův závazek k řemeslu a proměňuje vilu nejen v obytný prostor, ale i v tvůrčí útočiště.

Dočasné útočiště pro umělce a přátele

Kromě funkce hudebního studia se ve vile nachází i byt, který Kocáb příležitostně nabízí kolegům hudebníkům a přátelům v nouzi, i když jen na krátké pobyty. Toto gesto dokresluje nejen Kocábovu velkorysost, ale také jeho vizi vily jako komunitního prostoru pro umělce, kteří zde mohou spolupracovat a najít útěchu.

Osobní doteky a design

Navzdory velkoleposti nemovitosti dává Kocáb uvnitř přednost minimalistické a funkční estetice, která je v souladu s architektonickým stylem budovy. Obytné prostory zařídil osobně, přičemž upřednostňuje pastelové barvy a atypické kusy nábytku, které odrážejí hudebníkův osobní vkus a příklon k nenápadné eleganci.

Praktický přístup k údržbě

Kocábův přístup k údržbě vily není nijak přehnaný. Přiznává, že není posedlý udržováním domu v dokonalém stavu.Větší práce udělá jednou za čas a jinak dům nechává žít vlastním životem. Uvolněný postoj k údržbě domu zajišťuje, že vila zůstává spíše funkčním prostorem vhodným pro každodenní použití než nedotčeným výstavním exponátem.

Zdroje: living.iprima.cz, blesk.cz, cs.wikipedia.org