Mallorca, jedna z nejvyhledávanějších prázdninových destinací Středomoří, byla podle posledních výzkumů osídlena lidmi mnohem dříve, než se původně myslelo. Objev 7,6metrového mostu skrytého v zatopené jeskyni Genovesa ukazuje, že lidé na tomto ostrově žili už před více než 6 000 lety. Objev překvapil historiky a archeology.
Starověká infrastruktura pod hladinou moře
Vědci vedení Bogdanem Onacem, paleoklimatologem z University of South Florida, přišli se senzačním odhalením potopeného mostu v jeskyni Genovesa. Most je nyní pod hladinou moře, což je důsledek vzestupu mořských hladin, ale jeho stáří naznačuje, že byl postaven asi před 6 000 lety. Podle všeho měl zásadní význam pro tehdejší obyvatele.
Odborníci předpokládají, že sloužil k usnadnění přístupu k jediné suché části jeskyně. Lidé, kteří ve zdejší oblasti žili, zřejmě rozpoznali význam vodních zdrojů a přizpůsobili své osídlení tak, aby je co nejlépe využívali. Kamením dlážděná cesta k vodní nádrži a pevný most jsou dokladem toho, že už v dávné minulosti byli lidé schopni plánovat a stavět sofistikované struktury.
Změna pohledu na osídlení Baleárských ostrovů
Dlouhou dobu se předpokládalo, že lidé osídlili Baleárské ostrovy asi před 4 400 lety. Nedávné nálezy dřevěného uhlí, popela a kostí teorii potvrzovaly, ale objev potopeného mostu posouvá osídlení Mallorky o další dva tisíce let zpět. Zjištění je přelomové, protože zcela mění pohled na to, kdy a jakým způsobem začalo osídlení ostrovů ve Středomoří.
Jeskyně Genovesa, která byla kdysi přístupná suchou nohou, je nyní zatopená v důsledku stoupající hladiny moře. Vápencové formace a minerální nánosy, které se zde vytvořily, vědcům umožnily přesně rekonstruovat změny hladiny moře a datovat stáří mostu. Informace o osídlení oblasti jsou tak vědecky potvrzeny.
Mallorca jako poslední osídlený ostrov?
Přestože je Mallorca šestým největším ostrovem ve Středomoří, byla podle studie jedním z posledních, které byly osídleny. Starší výzkumy naznačovaly, že lidé žili na ostrově už před 9 000 lety, ale nekonzistence a špatné uchování kostí a keramiky tento předpoklad zpochybnily. Nyní však důkazy ukazují, že lidé zde žili nejméně 6 000 let. Nový objev také naznačuje, že osídlení Baleárských ostrovů se uskutečnilo jiným tempem, než se předpokládalo.
Zdroje: milagros.uno, actualno.com, vt-auta.cz