Kdysi ceněná budova, kterou navrhl renomovaný český architekt Jaromír Krejcar, podlehla zubu času a proměnila se v opuštěnou ruinu obývanou bezdomovci a poznamenanou graffiti.
Město s léčivými kořeny
Lázeňské městečko Trenčianske Teplice je již po staletí útočištěm známým svými léčivými horkými prameny. Podle legendy tyto léčivé vody objevil pastýř, který hledal své ztracené ovce. Prameny se sirným aroma údajně vyléčily pastýřovo kulhání.
Rozpadající se klenot
Zatímco Trenčianské Teplice stále okouzlují návštěvníky svou historickou atmosférou a udržovanými parky, nedaleké sanatorium Machnáč vypráví jiný příběh. Národní kulturní památka, kdysi vrchol české a slovenské architektury, luxusu a okázalosti, dnes chátrá a je jasnou připomínkou nenaplněného potenciálu a ztracené slávy.
Perspektiva urbexu
Ivan Donoval, urbexový nadšenec, se dělí na idnes.cz o své zážitky z průzkumu chátrajícího Machnáče. "Zanedbanost budovy je patrná na první pohled," poznamenává. Praxe urban exploration (urbex) zahrnuje návštěvu opuštěných míst a Machnáč se svými otevřenými dveřmi a rozbitými okny nabízí strašidelný, ale zajímavý zážitek.
Architektonický vzestup a pád
Vize Jaromíra Krejcara pro Machnáč byla revoluční, pyšnila se velkými prosklenými stěnami a designem připomínajícím loď. Navzdory svému architektonickému uznání se budova potýkala s praktickými problémy, včetně nedostatečného vytápění v zimě a zastaralého sociálního zařízení. Její opuštění v roce 2002 znamenalo začátek konce.
Současný stav Machnáče
Dnes jsou horní patra Machnáče porostlá mechem. "Chybějí kliky od dveří a na podlahách se povalují prázdné lahve," poznamenává jeden z urbexerů. Místo připomínající kulisy z hororu je v příkrém kontrastu s původní nádherou.
V roce 2018 aktivisté upozornili na Machnáčovu osudovou situaci provokativním transparentem, na němž byly jmenovány osoby spojené s vlastnictvím budovy. Osud sanatoria je zapleten do složité sítě změn vlastníků a zanedbaných povinností.
Debaty o jeho oživení
Odborníci i místní obyvatelé jsou ohledně budoucnosti Machnáče rozpolceni. Bývalý starosta Štefan Škultéty pochybuje o jeho životaschopnosti kvůli poloze a energetické náročnosti. Architekt Martin Zaiček se zasazuje o zachování a varuje před přestavbou, která by Machnáč zbavila jeho historické podstaty.
Kdysi slavné sanatorium dnes jen chátrá a je předmětem vášnivých debat o zachování kultury. Strašidelná krása jeho trosek stále uchvacuje urbexery a historiky a slouží jako chmurná připomínka pomíjivosti i těch nejvelkolepějších projektů.
Zdroje: idnes.cz, brainee.hnonline.sk, archiweb.cz