Zmrzlina je dnes běžnou součástí našich životů, dostupná v nepřeberném množství příchutí a variant. Její historie však sahá tisíce let zpátky, do dob, kdy byla výsadou jen těch nejbohatších. Pojďme se ponořit do fascinujícího světa této ledové delikatesy a její cesty z Orientu.

První pochoutky

Zdroj: Youtube

Kdo si myslí, že zmrzlina pochází z Itálie, je na omylu. Již kolem roku 400 př. n. l. Peršané připravovali jednoduché mražené pochoutky z mísy sněhu přelitého hroznovou šťávou nebo ochuceného šafránem. Tuto zálibu si oblíbil i římský císař Nero, který si nechával dovážet led z hor a dochucoval ho ovocnými šťávami. První přístroj k výrobě zmrzliny, či spíše sorbetu, byl vynalezen v Číně a používal směs sněhu, ovocných sirupů a ledku.

Zmrzlina v Evropě

Ledovou pochoutku si na svých cestách zamiloval Marco Polo, který přivezl ochucené mléko z Číny do Benátek. Zmrzlina se do dalších částí Evropy dostala díky sňatku Kateřiny Medicejské a Vévody Orleánského, budoucího francouzského krále. Kateřina si přivezla kuchaře, který znal recept na ovocný ledový sorbet, a tak se zmrzlina dostala i do Francie. První francouzská kavárna, kde se nabízela zmrzlina, byla otevřena v roce 1686 v Paříži. V 18. století se zmrzlina začala prodávat v pařížských ulicích a vznikaly první zmrzlinové salóny. Londýn nezůstal pozadu a v 19. století zde byly vyvinuty nové techniky výroby a otevřel se první stánek s kopečkovou zmrzlinou.

Národní měsíc zmrzliny

Kolonisté přivezli recept na zmrzlinu do Ameriky, kde byl vynalezen první mrazák umožňující její uchovávání. V roce 1846 byl patentován první ruční stroj na výrobu zmrzliny. Tím se zmrzlina stala dostupnější i pro širší veřejnost. V Americe se zmrzlina stala tak populární, že byl červenec vyhlášen za Národní měsíc zmrzliny. Den zmrzliny se pak slaví vždy třetí červencovou neděli.

Recepty a inovace

První recept na zmrzlinu se objevil v anglické kuchařce Mary Ealesové v roce 1718. Francouzi následně vydali kuchařku plnou receptů na zmrzlinu a ledové tříště. Objevila se také celá řada inovací. Například v Mongolsku vyráběli nápoje z velbloudího a kozího mléka, které mrazily a měnily ve zmrzlinu. Arabové zase začali sladit zmrzlinu cukrem, což vedlo k rozšíření tohoto dezertu do mnoha velkých městech arabského světa.

Průmyslová revoluce a moderní zmrzlina

Největší rozšíření zmrzliny mezi všechny sociální vrstvy začalo ve 20. století, s nástupem cenově dostupných chladniček a mrazáků. Významnou inovací bylo přidání vzduchu do zmrzliny, čímž se zdvojnásobil její objem, a především se stala levnější a dostupnější. V roce 1903 byl patentován první stroj na výrobu vaflových šálků, což byly první kornouty. Dnešní zmrzlinářské stroje schopny vyrábět nejrůznější druhy pochoutek, od tradičních sorbetů po moderní točenou zmrzlinu.

Ať už preferujete klasický sorbet nebo moderní točenou zmrzlinu, každý kousek historie je zakomponován do každé lžičky této sladké delikatesy.

Otestujte své znalosti o této osvěžující pochoutce v našem kvízu!

Sladká výzva: Kvíz pro milovníky zmrzliny

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: lifee.cz, cs.wikipedia.org, abicko.cz