Tanec je univerzální formou vyjádření, která překračuje kulturní a geografické hranice. Každý tanec má své specifické kořeny a historii, která odráží tradice a životní styl národa, který jej vytvořil. Podívejme se blíže na původ některých z nejznámějších tanců světa.

Flamenco – vášeň Andalusie

Zdroj: Youtube

Flamenco je tanec, který vznikl v jižním Španělsku, konkrétně v oblasti Andalusie. Jeho kořeny sahají až do 18. století a spojují různé kulturní vlivy, včetně španělských, romských, maurských a židovských tradic. Flamenco je charakteristické pro svou vášnivou a energickou povahu, a zahrnuje zpěv, tanec i hru na kytaru.

Tango – melancholie Buenos Aires

Tango pochází z ulic Buenos Aires v Argentině na konci 19. století. Vznikl v chudinských čtvrtích města a byl ovlivněn přistěhovalci z Evropy a Afriky. Tango je známé svou dramatickou a smyslnou atmosférou, která odráží melancholii a vášeň lidí žijících v tomto rušném městě.

Valčík – elegance Vídně

Valčík je společenský tanec, který se zrodil ve Vídni na konci 18. století. Jeho předchůdci pocházejí z lidových tanců z rakouského venkova. Valčík se rychle stal oblíbeným na šlechtických dvorech po celé Evropě a dodnes je symbolem elegance a sofistikovanosti. Jeho charakteristickým rysem jsou plynulé, kruhové pohyby a rychlý třídobý rytmus.

Salsa – karibská smršť

Salsa vznikla v 60. letech 20. století v New Yorku, avšak její kořeny sahají až do karibských tanců, zejména z Kuby a Portorika. Tento tanec kombinuje prvky mambo, cha-cha, guaracha a dalších tradičních tanců. Salsa je známá svou energičností a radostí, kterou přináší tanečníkům i divákům.

Hip Hop – hlas ulice

Hip hop tanec vznikl v 70. letech 20. století v ulicích New Yorku, zejména v afroamerických a latinskoamerických komunitách. Je úzce spjat s hip hopovou hudbou a kulturou. Hip hop tanec je dynamický, energický a často zahrnuje prvky breakdance, popping a locking. Je symbolem svobody a kreativity městské mládeže.

Polka – radost střední Evropy

Polka je tanec, který vznikl v první polovině 19. století v českých zemích, konkrétně v Čechách. Polka se rychle rozšířila po celé střední Evropě a stala se oblíbeným lidovým tancem v mnoha zemích včetně Polska, Německa a Rakouska. Je známý svou veselou melodií a svižnými kroky.

Zrcadlo kultury

Tanec je zrcadlem kultury a historie národů, které jej vytvořily. Každý tanec nese v sobě jedinečný příběh a výraz, který nám umožňuje nahlédnout do srdce a duše různých kultur. Při tanci se stírají hranice a my máme možnost prožívat radost, vášeň a energii společně, bez ohledu na to, odkud pocházíme.

Pojďte si prověřit své znalosti o tom, odkud jednotlivé tance pocházejí!

Kvíz: Dokážete určit, z jaké země pochází tento tanec?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: cs.wikipedia.org, topdanceprague.cz, najdisihobby.cz