Hry za socialismu měly své specifikum. Neexistoval přístup k moderním hračkám a technologickým vymoženostem, které máme dnes. Děti si hrály s tím, co měly k dispozici – často to byly hry venku s kamarády, ručně vyráběné hračky nebo deskové hry, které kolovaly mezi rodinami. Přesto byla dětská fantazie neomezená a tvořivost se projevovala naplno.

Venkovní hry – síla kolektivu

Zdroj: Youtube

Děti za socialismu trávily hodně času venku. Hry jako schovávaná, na honěnou nebo "cvrnkání kuliček" byly běžnou součástí jejich života. Kluci často hráli s fotbalovým míčem, i když ne vždy měli k dispozici profesionální vybavení. Na venkově se často hrálo "na četníky a zloděje" nebo se stavěly bunkry z čehokoli, co bylo po ruce.

Guma a skákání přes švihadlo

Oblíbenou hrou pro dívky bylo skákání gumy. Potřebovaly k tomu jen dlouhou gumu, kterou si natáhly kolem kotníků a vyskakovaly do různých rytmů. Skákání přes švihadlo bylo dalším fenoménem. Ulice byly plné dětí, které se bavily jednoduchými, ale fyzicky náročnými aktivitami.

Deskové hry z papíru a dřevěných kostek

Ačkoli se v obchodech nedaly sehnat moderní deskové hry, některé klasiky byly dostupné. "Člověče, nezlob se" patřilo k těm nejpopulárnějším. Děti si také vyráběly vlastní hry – stačil papír, pár pastelek a fantazie. Kartonové stolní hry, ručně kreslené mapy a dřevěné kostky nahradily chybějící moderní herní vybavení.

Vlastnoručně vyrobené hračky

Mnoho dětí za socialismu se naučilo vyrábět vlastní hračky. Loutky z hadrů, papírová letadélka nebo dřevěná auta byly běžnými výrobky domácího "hobby průmyslu". Pro děti bylo běžné sdílet hračky mezi sebou, což posilovalo komunitní vazby a učilo je hodnotě věcí.

Videoherní scéna – první krůčky

I když za socialismu nebylo běžné hrát na moderních konzolích, existovaly první pokusy o jednoduché elektronické hry. Malé přenosné "digitálky" s jednoduchými černobílými obrazovkami a hrami typu "vlk a vejce" nebo "hokej" byly mezi dětmi žádané, i když se dostávaly spíše do rodin s lepším přístupem k západnímu zboží.

Proč byly hry za socialismu tak specifické?

Vzhledem k omezeným zdrojům a nabídce hraček byly děti nuceny být více kreativní. Fantazie hrála hlavní roli a hry byly často založeny na týmové spolupráci a improvizaci. Díky těmto hrám děti rozvíjely své dovednosti, učily se sociální interakci a trávily více času pohybem venku.

Hry za socialismu byly zcela jinou kapitolou v dětském světě. Jednoduchost, tvořivost a síla kolektivu formovaly jejich podobu. Dnešní generace dětí, zvyklá na technologické hračky, by se možná divila, jak málo stačilo, aby se jejich rodiče a prarodiče dobře bavili.

Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak dobře si na retro hry pamatujete!

Kvíz: Pamatujete si, jaké hry jsme hráli jako děti za socialismu?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: tn.nova.cz, svetzeny.cz, ireceptar.cz