Česká republika, i přes svou malou rozlohu, skrývá mnoho zajímavých a rekordních míst. Od nejvyšších vrcholů přes nejhlubší propasti až po nejdelší řeky – každé z těchto míst má svůj jedinečný příběh a význam. Zeměpisné a přírodní rekordy odrážejí nejen geografickou rozmanitost, ale i historii a kulturu regionů, ve kterých se nacházejí.

Objevujeme rekordy České republiky

Zdroj: Youtube

Česká republika, země ležící v srdci Evropy, se může pochlubit nejen bohatou historií a kulturou, ale také mnoha přírodními krásami a zeměpisnými rekordy. V dnešním článku se podíváme na nejvýznamnější „nej“ naší republiky, která by každý milovník trekingu a přírodních krás měl znát.

Od nejdelší řeky po nejvyšší vrchol

V srdci České republiky teče nejdelší řeka Vltava, která má délku 430,2 kilometru a spojuje mnoho historických měst a malebných krajin. Královna českých řek, jak je Vltava často nazývána, je nezbytnou součástí českého hydrologického systému a populární destinací pro vodáky a rybáře.

Pokud jde o horské výšky, Sněžka drží primát nejvyšší hory v České republice s nadmořskou výškou 1 603,2 metru. Majestátní vrchol se nachází na česko-polské hranici a je oblíbeným cílem turistů hledajících výzvy a nádherné výhledy na Krkonoše.

Skryté poklady pod zemí a na jejím povrchu

V oblasti geologických rekordů má Česká republika co nabídnout jak nad zemí, tak i pod ní. Nejhlubší propastí v republice je Hranická propast, která dosahuje hloubky přes 400 metrů a je považována za jednu z nejhlubších zatopených jeskyní na světě.

Naopak nejvyšším uměle vytvořeným bodem je vrchol vysílače na Pradědu v Jeseníkách, který se tyčí do výšky 1 638 metrů nad mořem a nabízí jedinečný výhled na okolní přírodu.

Od nejvyššího vodopádu k vodním rekordům

Český Šumavský národní park skrývá nejvyšší vodopád České republiky – Pancířský vodopád, který v době tání sněhu a po vydatných deštích ukazuje svou pravou sílu. Mimo to se Česká republika může pochlubit řadou jezer a rybníků, které jsou v létě rájem pro plavce a v zimě pro bruslaře.

Geografické extrémy od severu po jih

Nejsevernější bod České republiky se nachází v obci Lobendava, zatímco nejjižnější bod republiky leží v katastru obce Dolní Dvořiště. Tato místa představují geografické extrémy, které jsou ideálními cíly pro cyklisty a turisty hledající odlehlé a méně prozkoumané oblasti.

Poznejte krásy České republiky

Česká republika nabízí mnoho úchvatných „nej“, které stojí za to objevovat pěšky, na kole nebo na vodě. Ať už se vydáte na sever, jih, západ, či východ, vždy objevíte kus jedinečné české přírody a historie. Tak neváhejte, vydejte se objevovat krásy naší vlasti a užijte si každý rekordní moment na vlastní kůži.

Vyzkoušejte si s námi, jak dobře znáte zeměpisné rekordy naší republiky!

Kvíz: Oprašte si školní znalosti. Znáte zeměpisné rekordy Česka?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: cs.wikipedia.org, treking.cz, denik.cz