Socialismus nepřinesl jen specifický politický režim, ale také naprosto jedinečný přístup k módě a textilnímu průmyslu. V tehdejší době se kladl důraz na praktičnost a dostupnost, což však často znamenalo kompromisy na úkor pohodlí a estetiky. Vydejte se s námi na fascinující cestu zpět, kde odhalíme nejikoničtější materiály a módní trendy oné éry.

Zdroj: Youtube

Krimplen přišel ze Západu

Krimplen, polyesterová látka původem z Anglie, se stal v sedmdesátých letech hitem. Navzdory rozporuplným informacím o jeho původu se skutečně dovážel ze západní Evropy a byl považován za módní vzácnost. Krimplen a další polyamidové výrobky jako chemlon, silon nebo zahraniční dederon, enkalon a perlon se staly ikonami doby. V domácnostech se běžně objevovaly dekorační předměty z chemlonu, které vyráběly ženy i děti.

Krimplen si získal oblibu díky své nemačkavosti, která byla ceněná víc než přírodní materiály. Šaty z krimplenu, které nosily naše maminky a babičky, by i dnes zůstaly bez záhybů. Praktická stránka tohoto materiálu spočívala v jeho snadné údržbě – vyprání, pověšení a rychlé schnutí. Nicméně, krimplen nebyl příjemný na nošení – kousal a špatně větral, což způsobovalo pocení.

Krimplenové retropeklo

Ženy byly ochotné trpět pro módu i v šedesátých a sedmdesátých letech. Krimplen, slotera a další umělé materiály dominovaly, přestože nebyly pohodlné. Výrobci textilu nemuseli čelit silné konkurenci ze Západu, a tak jejich produkty měly zajištěný odbyt. Umělé látky se dokonce objevovaly i na spartakiádách, kde se šily dresy po tisících.

Vražedná kombinace umělotiny a absence deodorantů

Šedesátá a sedmdesátá léta byla také érou levných materiálů, které sice měly pěkné barvy, ale způsobovaly pocení jako ostatní umělé látky. Deodoranty a antiperspiranty byly v plenkách, takže propocené skvrny byly běžným jevem. I ty, kteří měli deodorant, jej často používali spíše jako parfém.

Banlon a další pěchované příze

Od padesátých let se v textilním průmyslu objevily pěchované příze z polyakrylu, polyesteru a polyamidu. Z těchto materiálů přežil do dnešní doby banlon, oblíbený pro polokošile a svetříky. Materiály se vyznačovaly nemačkavostí a snadnou údržbou, což bylo pro tehdejší spotřebitele velkou výhodou.

Pionýrský stejnokroj

Mezi ikonické prvky socialistické módy patřil také pionýrský stejnokroj. Od roku 1949 nosili malí „budovatelé socialismu“ pastelově modré košile s červeným šátkem, což se stalo poznávacím znamením této organizace. I tento stejnokroj byl vyroben z umělých materiálů, které odpovídaly tehdejším trendům.

Proměnlivá móda a její budoucnost

Generace milovníků umělých materiálů zestárla a dnes se móda zaměřuje spíše na přírodní látky. Přestože umělé materiály přinesly mnoho praktických výhod, dnešní doba preferuje pohodlí a zdravotní nezávadnost přírodních vláken. Móda je však proměnlivá, a kdo ví, možná se jednou opět vrátí doba, kdy se budou umělé materiály těšit podobné oblibě jako kdysi.

Pojďte s námi zavzpomínat na materiály, které ve své době byly hitem!

E Retro kvíz: Materiály za socialismu sázely hlavně na praktičnost. Co o nich víte?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: tn.nova.cz, idnes.cz, m.instory.cz