Devadesátá léta byla obdobím neuvěřitelného rozkvětu populární hudby. Na scéně se objevilo mnoho skupin, které nejenže definovaly zvuk té doby, ale staly se ikonami pro generace posluchačů. Období přineslo různorodost, která je stále cítit v dnešní hudbě, ať už šlo o energický pop, nebo chytlavé boybandy a girlbandy.

Fenomény své doby

Zdroj: Youtube

Kapely jako Spice Girls, Backstreet Boys nebo české Black Milk se staly nejen hudebními fenomény, ale také kulturními symboly. Mnoho z těchto skupin má stále věrné fanoušky a jejich písně jsou pořád populární. Pojďme se podívat blíže na to, jaký vliv měly tyto kapely na hudební průmysl a jaký odkaz nám po sobě zanechaly.

Vzestup popových skupin v 90. letech

Devadesátá léta minulého století byla zlatým obdobím pro popové skupiny, jejichž formace často stála na pečlivě promyšlených marketingových plánech. Producenti tvořili skupiny tak, aby maximálně vyhovovaly tehdejším požadavkům na trhu. Členové kapel obvykle nehráli na žádné hudební nástroje; místo toho byl důraz kladen na zpěv a taneční vystoupení. Tanec a vizuální atraktivita byly tak důležité, že často převažovaly i nad samotným zpěvem, a videoklipy se staly nezbytnou součástí jejich úspěchu.

Mezi nezapomenutelné skupiny patřily Kelly Family, Attomic Kitten, Backstreet boys, ale i mnoho dalších. Kapely si získaly srdce milionů fanoušků po celém světě. V případě Kelly Family šlo o rodinnou záležitost, kdy na scéně vynikali hlavně Angelo a Paddy, zatímco Backstreet Boys kombinovali různé typy osobností, aby oslovili co nejširší publikum. Nejen jejich hudba, ale i image jednotlivých členů byla klíčová pro masový dosah.

Odkaz 90. let

Nezapomenutelné písně nejenže dominovaly hitparádám, ale staly se i neodmyslitelnou součástí mládeže té doby. Balady a dynamické hity byly často soundtrackem prvních lásek a nezapomenutelných večírků. Emocionální dopad skladeb byl enormní, což dokládá i stálá popularita tehdejších skupin, jejichž koncerty byly vždy vyprodané.

Devadesátá léta jako dekáda nám zanechala bohaté dědictví v podobě popových skupin, které změnily průmysl a ovlivnily generace posluchačů. Ať už byly tyto kapely uměle vytvořené, nebo spontánní, jejich písně a vystoupení formovaly hudební scénu tak, jak ji známe dnes.

Klíč k úspěchu

Vizuální prezentace byla v 90. letech stejně důležitá jako samotná hudba. Kapely investovaly značné prostředky do vytvoření efektních videoklipů, které byly často stejně očekávané jako nové singly. Extravagantní kostýmy i promyšlené choreografie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ to vše hrálo klíčovou roli v tom, jak byly skupiny vnímány veřejností. Tento trend pomohl značně posunout hudební videa od prostého doprovodu hudby k samostatné umělecké formě, která mohla sama o sobě definovat popovou kulturu.

Vliv na současnost

Působení devadesátých let na hudební scénu je stále patrné i dnes. Mnoho současných umělců cituje kapely jako Backstreet Boys nebo Spice Girls jako své inspirace. Vliv tehdejších skupin je zřetelný nejen v hudbě, ale i v oblasti módy a celkového kulturního výrazu. Devadesátkové popové kapely definovaly zvuk jedné generace, ale svým způsobem předznamenaly a formovaly i to, jak dnešní umělci přistupují k tvorbě a prezentaci svého umění.

Poznáte slavné skupiny 90. let podle fotky? Pojďte s námi zpátky do 90. let!

Kvíz: Poznáte známé kapely 90. let pomocí jedné fotky? Všechny uhodne jen pravý fanoušek

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: prozeny.blesk.cz, denik.cz, lifee.cz