Fotbalová horečka opět stoupá, protože Mistrovství Evropy ve fotbale 2024, známé jako UEFA Euro 2024, je v plném proudu. Německo je připraveno stát se centrem evropského fotbalu a hostit nejlepší týmy starého kontinentu v boji o prestižní titul. Od 14. června do 14. července 2024 se v deseti německých městech bude odehrávat tato velkolepá sportovní událost, která přinese nezapomenutelné momenty a nové fotbalové hrdiny.

Přípravy a nadšení rostou

Zdroj: Youtube

Snad každý fotbalový fanoušek po celé Evropě sleduje jedinečnou událost: UEFA Euro 2024. Prestižní turnaj, který se koná každé čtyři roky, se tentokrát odehrává v Německu. Od 14. června do 14. července 2024 se v deseti německých městech střetne 24 národních týmů, aby bojovaly o titul mistra Evropy. Finále se odehraje v ikonickém Olympijském stadionu v Berlíně, který slibuje nezapomenutelný zážitek pro všechny přítomné.

Historický první účastník: Gruzie

Poprvé v historii se na mistrovství Evropy představí tým Gruzie. Malý kavkazský stát si zajistil místo na turnaji dramatickou výhrou v baráži C, kde po napínavém penaltovém rozstřelu postoupil na velkou scénu. Gruzínský tým, vedený talentovanými hráči, se těší na svou premiéru a hodlá překvapit fotbalový svět.

Německo jako hostitel

Nabídky na pořadatelství turnaje mohly být podávány do 3. března 2017. Kandidaturu podaly Německo a Turecko, ale nakonec byla 27. září 2018 na zasedání UEFA ve švýcarském Nyonu vybrána německá kandidatura. Německo je s bohatou fotbalovou historií a moderní infrastrukturou připraveno poskytnout nejlepší podmínky pro hráče i fanoušky.

Fussballliebe: Oficiální míč turnaje

Žádný velký fotbalový turnaj se neobejde bez svého symbolického míče. Pro Euro 2024 připravila firma Adidas míč s názvem Fussballliebe, což v překladu znamená 'Fotbalová láska'. Tento míč je vybaven technologií Connected Ball Technology, která umožní sledovat každý prvek pohybu míče a usnadní rozhodování videorozhodčím. Design míče, zdobený barvami znázorňujícími živost a křídla v letu, nese název hostitelského města a ilustraci stadionu.

Maskot Albärt: Medvídek s velkým srdcem

Maskotem pro Euro 2024 se stal roztomilý plyšový medvěd jménem Albärt. Jméno bylo vybráno fanoušky v anketě, kde porazilo další návrhy jako Bärnardo, Bärnheart nebo Herzi von Bär. Albärt byl představen na základní škole v Gelsenkirchenu a rychle si získal srdce dětí. Jeho úkolem je inspirovat nejmladší generaci k lásce k fotbalu a stát se symbolem radosti a přátelství na turnaji.

Omlazený tým České republiky

Česká reprezentace přichází na Euro 2024 s výrazně omlazeným týmem. Kouč Ivan Hašek, který převzal národní mužstvo v lednu, se rozhodl pro změnu a snížil věkový průměr týmu na 25,46 let, což je téměř o dva roky méně než na minulém Euru. Na soupisce jsou pouze tři třicátníci – Tomáš Holeš, Petr Ševčík a Vladimír Coufal, který je v 31 letech nejstarším hráčem týmu. Nejmladším členem je dvacetiletý křídelník Matěj Jurásek, který se těší na svou první velkou turnajovou zkušenost.

Fotbal světem vládne

Euro 2024 slibuje být událostí plnou vzrušení, překvapení a nezapomenutelných momentů. Každý fotbalový fanoušek se může těšit na měsíc plný špičkového fotbalu.

Vyzkoušejte si v našem kvízu, jestli poznáte reprezentující zemi podle dresu!

Kvíz pro fotbalové nadšence: Poznáte, jakou zemi reprezentují tyto dresy?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: isport.blesk.cz, idnes.cz, fotbaltour.cz