Domy hrají ve filmech i pohádkách možná zdánlivě malou roli, ve skutečnosti jde o důležitý prvek a hledáním toho správného místa stráví filmaři často hodně času. Právě chalupa či jiný dům, ve kterém se část filmového děje odehrává, vytváří mnohdy naprosto jedinečnou atmosféru.
Turistická atrakce
Filmoví nadšenci rádi poznávají na vlastní oči místa, kde se jejich oblíbený snímek točil. I proto filmové chalupy přitahují velkou pozornost turistů.
Například v Českém Švýcarsku vznikala oblíbená pohádka O pyšné princezně. Stojí tam mimo jiné chaloupka, kterou v pohádce obýval uhlíř se svou početnou rodinou. Chaloupka se v roce 2020 dočkala citlivé rekonstrukce a dnes si ji můžete prohlédnout v rámci vycházky po naučné stezce nazvané Česká silnice. Stojí nedaleko Vysoké Lípy a stále působí malebným dojmem.
Marketingový tah
Majitelé některých objektů známých z filmů využili slávy svých domů k podnikatelským aktivitám. Týká se to kupříkladu Trojanova mlýna, který režisérovi Jánu Roháčovi posloužil na počátku 70. let jako kulisa při natáčení oblíbeného kultovního seriálu Dva písaři s Jiřím Sovákem a Miroslavem Horníčkem v hlavní roli. Místo je spojeno také s velkou tragédií, protože herci Horníčkovi se zde přímo během natáčení utopil v nedalekém rybníku jedenadvacetiletý syn Jan.
Mlýn v pražské části Suchdol uprostřed přírodní rezervace Tiché údolí je dnes nádherně zrekonstruovaný a od roku 2005 si ho lze pronajmout. Konají se zde svatby, firemní oslavy a další společenské akce. Pronajmout si ho mohou také filmaři.
Cenový trhák
Chalupy slavné z filmů přitahují velkou pozornost, čehož využívá i realitní trh. V roce 2015 se strhla doslova „modravománie“, která souvisela s natáčením oblíbeného seriálu Policie Modrava. O chalupy, ve kterých žili seriáloví herci, byla obrovská poptávka. Za roubenku, ve které žil učitel Kinzl v podání Ladislava Mrkvičky, byli zájemci ochotni dát šest milionů korun.
Zájem byl nejen o chalupy, ale i o byty. Třeba o ten, který v seriálu Policie Modrava proslavili seriáloví manželé Taťjana Medvecká a Zdeněk Palusga. Seriálové nemovitosti šly tenkrát doslova na dračku.
Záchrana na poslední chvíli
Některé objekty, které proslavil filmový průmysl, málem skončily v ruinách. Doslova za pět minut dvanáct se podařilo zachránit mlýn v obci Nedvězí, který obýval v komedii Na samotě u lesa Ladislav Smoljak a ve kterém herec vyprávěl svou legendární pověst o vodníkovi.
Stavba z roku 1530 po konci natáčení jen chátrala a hrozilo, že se zřítí. Na poslední chvíli se ji rozhodl koupit podnikatel, kterému se mlýn i přes jeho zdevastovaný stav líbil a vdechl domu opět jeho původní krásu.
Podobných objektů, které proslavily známé české filmy či pohádky, je ale daleko více. Vyzkoušejte si dnešní kvíz a zjistěte, zda dokážete podle jedné fotografie určit, v jakém snímku se dům objevil.
Kvíz pro filmové maniaky: Poznáte české filmy podle chalupy, v níž se natáčel?
Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!
Zdroje: blesk.cz, blesk.cz, kudyznudy.cz