Filmová komedie Trhák, kterou vytvořila známá dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, patří mezi nejúspěšnější díla československé kinematografie. Přestože se sami autoři později vyjádřili, že nebyli s výsledkem příliš spokojeni, film si získal srdce diváků a dosáhl značného komerčního úspěchu.

Zdroj: Youtube

Hvězdné obsazení

Trhák se může pochlubit hvězdným obsazením, které zahrnovalo nejen herecké, ale i pěvecké špičky té doby. Mezi nezapomenutelné scény patří ty s Hanou Zagorovou či Waldemarem Matuškou. Film byl plný chytlavých melodií a písní, které se staly součástí repertoáru protagonistů. Na natáčení se podílela řada známých hudebních skupin, což přidalo filmu na atraktivitě a oblíbenosti.

Z návrhu scénáře k filmovému trháku

Komedie "Trhák" z roku 1980 patří mezi klasiky české filmové tvorby. S nadsázkou a humorem vypráví příběh začínajícího scenáristy Jíši, který se snaží na plátno přenést autentický obraz života v české vesnici. Jeho původní záměr však nabírá zcela jiný směr, když se z poklidného vyprávění stane rozjásaná revue s tanečními a pěveckými vstupy.

Scenárista Jíša, ztvárněný Zdeňkem Svěrákem, vytváří scénář, který má divákům ukázat pravdivý život v současné vesnici. Jeho naděje na autentický film se však rozplývají ve chvíli, kdy se dozvídá, že režisér a filmový tým plánují z jeho díla udělat něco zcela odlišného – velkolepou show, kde hlavní role hraje zpěv a tanec.

Filmové faux pas a komické chyby

Filmový štáb míří do idylické vesnice Lipovec, aby zde zahájil natáčení nečekaně přepracovaného projektu. Hlavní postavou se stává pyrotechnik Ticháček, jehož úkolem je zavést nové metody hnojení. Postava Ticháčka, kterou ztvárnil Josef Abrhám, rychle získává srdce nejen sympatické učitelky Elišky, ale i diváků u obrazovek.

Ani filmová produkce "Trhák" však nebyla bez chyb. Například vozík na nádraží, který má sloužit pro transport Ticháčkova kufru, mysticky "cestuje" mezi záběry, a hodiny na Barrandově studios si hrají na skrývačku s časem. Chyby dodávají filmu na komičnosti a zároveň poukazují na jistou nedbalost, která však může být pro fanoušky přitažlivá svou bezstarostností.

Jak je ten film blbej, tak je drahej!

"Trhák" představuje v českém filmovém průmyslu unikátní spojení lehkosti, humoru a ironie. I když byl Jíšův původní scénář zcela přepracován, výsledný film si získal srdce publika svým šarmem a neotřelým přístupem k filmové tvorbě. Jak sám název napovídá, snímek se stal skutečným trhákem a dodnes rezonuje v srdcích diváků, kteří ocení jak jeho přednosti, tak jeho nedostatky s úsměvem.

Zjistěte, jak dobře znáte komedii "Trhák" v našem kvízu!

Kvíz: „Jak je ten film blbej, tak je drahej!“ Jak dobře si pamatujete socialistickou komedii Trhák?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, fdb.cz