V České republice je mnoho přírodních krás, které zůstávají mimo hlavní turistické trasy. Skryté klenoty nabízejí nejen nádherné výhledy a přírodní fenomény, ale také příležitost zažít přírodu v její nejčistší podobě, daleko od davů. Přinášíme vám přehled méně známých, ale neméně krásných přírodních památek, které rozhodně stojí za návštěvu.

Čertovy hlavy: Mystické skalní reliéfy

Zdroj: Youtube

V lesích nedaleko obce Želízy, na Mělnicku, se ukrývá neobvyklá památka – Čertovy hlavy. Jedná se o dvojici monumentálních skalních reliéfů, které vytesal sochař Václav Levý v 19. století. Obří kamenné hlavy, které připomínají tváře démonů, vytvářejí tajemnou a mystickou atmosféru, která láká návštěvníky k zamyšlení a obdivu nad uměním v harmonii s přírodou.

Bořeň: Unikátní vulkanický vrch

Vrch Bořeň, nacházející se u města Bíliny v severních Čechách, je jedním z nejvýraznějších vulkanických útvarů v České republice. Osamocený skalní masiv se tyčí do výšky 539 metrů a jeho strmé stěny a unikátní tvar připomínají obrovského ležícího lva. Bořeň je oblíbeným místem pro horolezce a turisté zde mohou najít nejen adrenalinové výzvy, ale také nádherné výhledy na okolní krajinu.

Přírodní rezervace Soos: Unikátní rašeliniště

Na západě Čech, poblíž Františkových Lázní, se nachází přírodní rezervace Soos. Oblast je jedinečná svými rozsáhlými rašeliništi, slatiništi a minerálními prameny. Hlavní atrakcí je zde národní přírodní rezervace s naučnou stezkou, která návštěvníky provádí skrze fascinující krajinu s bublajícími mofetami a minerálními jezírky. Soos je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů, a proto je chráněnou oblastí s vysokou přírodní hodnotou.

Tiské stěny: Přírodní labyrint

Tiské stěny v blízkosti obce Tisá v Ústeckém kraji jsou úchvatným skalním městem, které nabízí labyrint úzkých průchodů, skalních věží a jeskyní. Malebný přírodní útvar je ideálním místem pro rodinné výlety, horolezectví a fotografování. Naučná stezka vás provede nejzajímavějšími částmi oblasti a poskytne vám nezapomenutelné zážitky a výhledy.

Prales Mionší: Nedotčený kousek divočiny

V Beskydech, nedaleko obce Dolní Lomná, se nachází prales Mionší, jeden z posledních zbytků původních karpatských lesů v České republice. Přírodní prales, který je přísně chráněn, je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů. Návštěvníci mohou prozkoumat naučnou stezku, která vede skrz tento nedotčený kousek přírody a nabízí jedinečný pohled na původní karpatský lesní ekosystém.

Slavkovský les: Skrytý klenot západních Čech

Slavkovský les, rozkládající se mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi, je oblast bohatá na přírodní a historické zajímavosti. Chráněný krajinný park nabízí rozmanitou krajinu s hlubokými lesy, rašeliništi a minerálními prameny. Mezi méně známé, ale fascinující místa patří například Kladská rašeliniště s naučnou stezkou, která návštěvníkům přiblíží jedinečnou flóru a faunu této oblasti.

Země česká, domov můj

Méně známé přírodní památky České republiky nabízejí jedinečné zážitky a klidná místa, kde můžete objevovat krásy přírody mimo hlavní turistické trasy. Skryté klenoty jsou ideální pro ty, kteří hledají autenticitu a chtějí se ponořit do přírodního bohatství naší země. Navštivte méně prozkoumaná místa a objevte neznámé kouzlo české přírody.

Pojďte si v našem kvízu ověřit své znalosti!

Kvíz: Jak dobře znáte českou přírodu?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: kudyznudy.cz, lidovky.cz, idnes.cz