Divadelní hra „Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka“, z níž pochází česká hymna, byla poprvé uvedena 21. prosince 1834 ve Stavovském divadle. Název „fidlovačka“ odkazuje na ševcovský nástroj používaný k hlazení kůže a také na ševcovské slavnosti v pražských Nuslích. Hra se zaměřovala na příběh nešťastně zamilovaného ševce, krásné Lidušky a povýšené poněmčené vdovy Mastlíkové, a i když nebyla kritikou příznivě přijata, jedna její část zazářila – píseň „Kde domov můj“.
Úspěch jediné písně
Píseň „Kde domov můj“ zpívaná slepým žebrákem Marešem představovala světlý bod neúspěšné frašky. Hudbu složil František Škroup, uznávaný hudebník své doby. Díky pěvcům jako Karel Strakatý a Jan Křtitel Píšek se píseň rychle rozšířila a stala se součástí repertoáru i v zahraničí. Už od 60. let 19. století fungovala jako neoficiální česká hymna, i přes svůj zákaz v období Bachova absolutismu.
Kontroverze a kritika
Ne všichni však přijali „Kde domov můj“ s nadšením. Mezi kritiky textu písně patřili významné osobnosti jako Jan Neruda, Edvard Beneš a Tomáš Garrigue Masaryk. I přes výhrady se píseň, kromě několika malých úprav, nezměnila, a stala se neodmyslitelnou součástí české kultury.
V současnosti se znovu objevuje diskuze o proměně hymny. Český olympijský výbor navrhuje její delší a dynamičtější verzi, kterou by měl vytvořit skladatel Miloš Bok. Návrh přichází téměř sto let po vzniku Československa, kdy byla píseň „Kde domov můj“ oficiálně přijata jako česká hymna.
Symbolika a zákon
Podle zákona České národní rady č. 3/1993 Sb. je píseň „Kde domov můj“ státním symbolem České republiky. Tento symbol je chráněn a může být užíván jen vhodným a důstojným způsobem. Píseň pochází z divadelní hry, kde ji zpívá ve čtvrtém jednání slepý houslista Mareš na ševcovské pouti v Nuslích.
Hudební motiv písně „Kde domov můj“ se objevil i v dalších dílech, například v Škroupově Chrudimské předehře nebo ve skladbě Antonína Dvořáka „Můj domov“. Píseň inspirovala i další slovanské národy k vytvoření vlastních verzí.
Hymna jako národní symbol
Česká hymna „Kde domov můj“ je více než jen píseň; je symbolem národní identity a kultury. Ačkoli se objevují návrhy na její změnu, její historický význam a místo v srdcích Čechů zůstávají nezpochybnitelné.
Otestujte si, jak dobře znáte naši hymnu!
Kvíz ANO - NE: Vyzkoušejte si, jak dobře znáte českou hymnu!
Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!
Zdroje: cs.wikipedia.org, mujstat.cz, radiozurnal.rozhlas.cz