Některé z filmových hlášek jsou prosté, přímé a plné humoru, zatímco jiné mohou být více poetické a reflektivní. Všechny však mají společné, že dokáží v divácích vyvolat úsměv nebo povzbudit k zamyšlení. V kultovní filmové sérii se prolíná humor s vážnějšími tématy, čímž vzniká zajímavá směsice, která oslovuje široké publikum.

Zdroj: Youtube

Česká filmová klasika

Česká filmová série „Jak básníci...“ od režiséra Dušana Kleina a scenáristy Ladislava Pecháčka je již dlouho vnímána jako kultovní dílo, které baví generace diváků. Hexalogie, zahájená v roce 1982 filmem "Jak svět přichází o básníky", postupně odhaluje životy hlavních hrdinů, Štěpána Šafránka a jeho přítele Kendyho, přes různé fáze jejich dospělého života.

První díl série, "Jak svět přichází o básníky", nás seznamuje s gymnaziálním životem Štěpána a Kendyho, kde mladíci nejen studují, ale také prožívají své první lásky a tvůrčí úspěchy v místním divadelním muzikálu. Film je plný humoru, ale zároveň ukazuje první záblesky nadcházejících životních výzev.

Výzvy studijního života

Druhý díl "Jak básníci přicházejí o iluze" nás zavede do Prahy, kde Štěpán začíná studovat medicínu a Kendy režii. Film detailně popisuje studijní a finanční strasti Štěpána, které kontrastují s Kendyho relativně bezstarostným životem v kulturní metropoli. Zde se objevují nové postavy, které Štěpánovi přinášejí jak podporu, tak nové překážky.

Profesionální a osobní zrání

Třetí film, "Jak básníkům chutná život", ukazuje Štěpána a Kendyho jako dospělé muže, kteří se snaží najít své místo ve světě práce a v osobním životě. Štěpán, nyní doktor, a Kendy, asistent režie, se potýkají s profesními i osobními turbulencemi, které jsou příznačné pro jejich věk a životní etapy.

Konfrontace se společenskými změnami

"Konec básníků v Čechách", čtvrtý film série, přináší temnější tón, když postavy čelí drastickým společenským změnám po sametové revoluci. Štěpán se zde snaží adaptovat na nové podmínky tržní ekonomiky, ale narazí na mnoho morálních a etických dilemat. Tento film nabízí kritický pohled na transformaci české společnosti v 90. letech.

Pátý díl a nečekané životní obraty

V pátém filmu "Jak básníci neztrácejí naději" sledujeme již čtyřicetiletého Štěpána, jehož život prochází dalšími zásadními změnami, včetně smutné zprávy o úmrtí jeho matky. Film ukazuje, jak Štěpán zvládá osobní krize a nově nalézá naději v komplikovaných vztazích.

Závěr hexalogie

Posledním dílem série je "Jak básníci čekají na zázrak", který uzavírá celou básnickou ságu. Premiéra filmu se konala v roce 2016 a přinesla konečné rozuzlení dlouho sledovaných osudů Štěpána a jeho blízkých. Film se zaměřuje na zralost, smíření a hledání smyslu v pozdějších fázích života hlavních postav.

Fascinující humor

Celkově série "Jak básníci..." nabízí fascinující pohled na životní etapy dvou mužů, kteří překonávají různé osobní a profesní výzvy. Skrze humor, tragédie a hluboké lidské příběhy poskytuje divákům možnost zamyšlení nad vlastními životy a volbami. Hexalogie je nejen zábavná, ale i poučná a zůstává v srdcích mnoha diváků jako důležitá součást české filmové kultury.

Otestujte se s námi, jestli si vzpomenete na legendární hlášky!

Kvíz: Básníci Dušana Kleina. Vzpomenete si na verše a hlášky z legendární filmové série? Zkuste to

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, tv.nova.cz