Spojené státy americké jsou zemí neomezených možností, ale také specifických zákazů a omezení. Mnoho z nich je motivováno snahou o ochranu zdraví, životního prostředí, nebo je založeno na historických předpisech. Ve srovnání s Českou republikou se některé americké zákazy mohou zdát až bizarní.

Zdroj: Youtube

Legislativní rozdíly

V USA nelze například legálně koupit pravý kaviár z jeseterových ryb nebo si dopřát čerstvé mléko přímo od kravky ve více než polovině států. Podobné zákazy odrážejí kulturní a legislativní rozdíly mezi oběma zeměmi. Česká republika nabízí svobodu i v dalších oblastech, které jsou v Americe regulovány. Od máku přes Kinder vajíčka s hračkou uvnitř až po nezpracované mléčné produkty – všechno to jsou věci, které si v ČR můžeme bez problémů dopřát. Tyto rozdíly nám umožňují lépe pochopit, jak se liší naše každodenní životy od životů lidí za oceánem.

Dvojí tvář

Když se řekne Amerika, mnoha lidem se vybaví obraz země neomezených možností, krajina lákající turisty i emigranty z celého světa. Země, kde filmový průmysl a fastfoody tvoří neodmyslitelnou část tamní kultury. Programy jako Work and Travel USA nebo Camp USA nabízejí šanci prožít americký sen, najít nové přátele a přidat do vlastního života nezapomenutelné zážitky. Avšak Amerika je také zemí kontrastů a zvláštností, které často překvapí i ty, kdo se domnívali, že ji díky stovkám filmů a dokumentů znají.

Nečekané rozdíly na každém kroku

Zvyklosti a pravidla, která v USA považujeme za samozřejmost, mohou Evropany překvapit. Například systém půjčování aut na letištích, kde si můžete vybrat libovolné vozidlo z dané třídy, nebo "chodbobusy" – pojízdné chodby, které na jiných letištích nenajdete. Zmizely i kombíky, které nahradila velká SUV či MPV.

Americké silnice

Na amerických silnicích vládne jiný řád. Obrovské trucky namísto malých aut, rozsáhlé silnice s velkými odstupy mezi protisměry a minimální výskyt kruhových objezdů. Místo nich zde najdete "4-Way STOP" křižovatky, kde platí pravidlo, že kdo první přijede, ten první odjíždí. A také žluté školní autobusy, které po zastavení nesmíte předjíždět, jsou pro mnohé Evropany neobvyklým jevem.

Jak se v Americe žije

Bydlet a pracovat v USA přináší další sérii překvapení. Hotelové pokoje s jednotným uspořádáním, klimatizace neobvykle umístěné pod okny, a americké hotely, kde snídaně znamená jednotvárný výběr potravin bez ohledu na kategorii ubytování. V USA také narazíte na obytná auta táhnoucí za sebou další vozidlo, což je běžnější než vidět auto táhnoucí obytný přívěs.

Obchody a restaurace

Nákupní zvyklosti v USA rovněž skrývají svá specifika. Daně, které se připočítávají až u pokladny, činí finální ceny pro turisty často nepředvídatelné. Automaty na výměnu drobných za bankovky jsou řešením pro ty, kdo nechtějí nosit spoustu mincí. V restauracích a obchodech může být výzvou i zjištění, že čtvrťáky (25centové mince) jsou základem pro mnoho automatů, od praček po parkovací místa.

Kultura, která fascinuje a překvapuje

Amerika zůstává zemí plnou kontrastů, kde se mísí obrovské možnosti s podivnostmi, které mohou Evropany zaskočit. Ať už se jedná o rozdílné zvyky, pravidla na silnicích, nebo způsob, jakým Američané nakupují a stravují se, vždy zde naleznete něco, co vás překvapí. Americký životní styl, kultura a mentalita jsou unikátní a pro mnohé fascinující, plné odlišností, které často nejsou zjevné, dokud je nezažijete na vlastní kůži.

Otestujte si v našem kvízu své znalosti zákazů, které platí v Americe!

Kvíz: Co všechno se v Americe nesmí, ale u nás může?

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje:https://www.ireceptar.cz/zdravi/zakazane-potraviny-usa-30001217.html
https://czech-us.cz/blog/pruvodce-pobytem-kulturou-usa/
https://www.nespechej.cz/clanky/proc-maji-chodci-v-usa-zakazano-posilat-sms-pri-chuzi-20230915-1951.html
https://gill.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=721331
https://www.avetour.cz/magazin/kuriozni-zakony-v-americe-u-kterych-se-zasmejete
https://medium.seznam.cz/clanek/jan-benes-prohibice-v-usa-dodnes-v-nekterych-statech-trva-12694