Dům kousek za Prahou stojí v ulici klasického satelitu. Jakmile ale vejdete dovnitř, ocitnete se v jiném světě. Lásku k východní filozofii má Ljuba Krbová společnou se svým manželem, spisovatelem a publicistou Ondřejem Neffem. Japonskou zahradu opečovávají už bezmála 20 let.

Věčná dřina

Jak herečka přiznává, kdyby japonské zahrady nebyly láskou i jejího manžela, asi by se tak náročnému koníčku věnovat nedokázala. “Je štěstí, že jsme do japonských zahrad blázni oba. Bez toho si ani nedokážu představit, že bych se něčemu podobnému mohla věnovat,“ podotkla Krbová.

Každý kámen, který zahradu zdobí, prošel Ljubě a jejímu muži vlastníma rukama. I metrákové balvany tu instalovali společně, a to za pomocí kulatin, nakloněné roviny a páky. „Je až k nevíře, co všechno se dá ve dvou či ve třech lidech zvládnout,“ řekla Krbová. Připouští ale, že zahrada je věčná dřina.

Malý dům a žádná televize

Pokud jde o samotný dům, rozhodně není nijak extra velký, naopak. „Máme poměrně malý dům. Skromný obývák je zároveň manželovou pracovnou. Je pravda, že na bydlení nám mnoho prostoru nezbývá,“ řekla Krbová. Má to podle ní ale jednu velkou výhodu. Při úklidu se moc nenadře, celé přízemí svého království vytře doslova za chvilku.

Zajímavé je, že v domě chybí televize. Místo ní se obývací pokoj pyšní obrovskými okny, kterými herečka ráda sleduje svou upravenou zahradu. „Nejkrásnější je v zimě,“ konstatovala Ljuba Krbová.

Japonsko po česku

Herečka ráda tvrdí, že její zahrada není japonská, ale česká s japonskými prvky. Za svou největší chloubu považuje tvarované borovice. „Vyžaduje to obrovskou dávku trpělivosti. Aby borovice vypadaly jako na úbočí v Hokaidu, je třeba hodně práce. A je jasné, že z české borovice nikdy japonský stromek neuděláte,“ připustila herečka.

Vůbec jí to ale nevadí. Ráda tvrdí, že má vlastně českou zahradu s japonskými prvky. Nechybí zde vodní elementy, například hluboké jezírko, kde se herečka pravidelně koupe, nebo pro japonské zahrady typická vchodová brána, na které je nápis Nebeská zahrada. Chodníček na zahradě vytvořil vlastnoručně Ondřej Neff. Ljuba Krbová prý záměrně neusiluje o bezchybnost. „Dokonalost každé věci tkví v tom, že má nějakou chybu. A ty jsou i na naší zahradě,“ uzavřela oblíbená herečka.

Zdroje: novinky.cz, dvojka.rozhlas.cz, kouzlolesa.cz