Současní majitelé, Jan a Petra, zakoupili původní stavbu ve značně zchátralém stavu s cílem oživit její historickou duši. Byli si sice vědomi architektonického významu stavby, ale měli jen omezené znalosti o jejích předchozích obyvatelích nebo historii.

Návštěva z minulosti

Ovšem jejich cesta nabrala nový směr, když je navštívil muž, který zde v dětství bydlel, a podělil se s nimi o vzpomínky a fotografie, které osvětlily historické souvislosti stavení. Novým majitelům popsal, jak se v domě s nádherným výhledem do okolní krajiny kdysi žilo i to, že zde v minulosti stála parní lokomotiva. Díky tomu si manželé vytvořili k nemovitosti ještě vřelejší vztah.

Ekologický přístup k výstavbě

Nová chalupa byla postavena ze surového smrkového dřeva získaného zodpovědnou zimní těžbou, aby co nejvěrněji kopírovala původní stavební materiály. Do projektu se manželé pustili s cílem přistupovat k životnímu prostředí co nejšetrněji, zároveň se snažili o maximální historickou přesnost. Proces montáže a výstavby byl pečlivě řízen tak, aby vyhovoval předpisům upravujícím výstavbu v národním parku, což podtrhuje úspěšné zvládnutí byrokratických problémů v rámci projektu.

Unikátní interiér

Interiér domu je harmonickou kombinací historického půvabu a moderní funkčnosti. Vstupní vestibul ústí do chodby, která slouží jako jádro domu, propojuje obývací pokoj s ostatními přízemními prostory a umožňuje přístup do podkroví. Vrcholem je kuchyně, kde jsou skříňky z bílého lamina doplněny dřevěnými dveřmi vyrobenými z prken zachráněných ze zbourané fary.

Ruční práce a kreativní řemeslo

K půvabu domu přispívají i prvky na míru, které si majitelé vyrobili sami nebo v kreativní spolupráci s řemeslníky. Od jedinečných lustrů vyrobených podle ojedinělého nálezu v rakouském obchodě až po ručně šitá stínidla a polštáře – každý detail přispívá k jedinečnému charakteru domu.

Srub na Šumavě je důkazem souhry mezi zachováním a inovací. Díky úsilí svých majitelů a příběhům původního obyvatele slouží srub jako připomínka trvalého lidského vztahu k místu a historii.

Zdroje: idnes.cz, drevoastavby.cz, okpyrus.cz