Žák šesté třídy Národního gymnázia v Jasech nedávno dosáhl prostřednictvím soudu zrušení známky, kterou obdržel z předmětu hudební výchova. Rozhodnutí soudu ve Vaslui bylo založeno na argumentu, že učitelé nemohou trestat žáky za nedostatek znalostí, které se v daném školním roce neučili.

Žák dostal z testu známku 1, což je v Rumunsku nejhorší možná. Rumunský systém známkování je zcela odlišný od našeho, provádí se na stupnici od 1 do 10, kde 10 je maximální známka a 1 minimální. Aby žáci z daného předmětu prospěli, musejí získat alespoň známku 5.

Kritéria pro jednotlivé známky jsou obecně následující:

  • 10 (excelentní): Student prokazuje vynikající znalosti a dovednosti, bez chyb a s hlubokým porozuměním látky.
  • 9 (velmi dobrý): Student má velmi dobré znalosti s minimálními chybami.
  • 8 (dobrý): Student vykazuje dobré porozumění s několika menšími chybami.
  • 7 (uspokojivý): Student má uspokojivé znalosti, ale s více chybami.
  • 6 (dostatečný): Student rozumí základům, ale má značné nedostatky.
  • 5 (minimální požadovaná úroveň): Student splňuje minimální požadavky pro absolvování, ale s mnoha chybami.
  • 4 a méně (nedostatečný): Student nesplňuje požadavky pro absolvování předmětu.

Je důležité poznamenat, že konkrétní kritéria pro udělení jednotlivých známek mohou být stanovena individuálně každým učitelem nebo školou v závislosti na předmětu a úrovni studia (tedy alespoň většinou).

Pozadí hodnocení a první reakce

V říjnu 2023 skládal student gymnázia úvodní test z hudební výchovy, v němž dostal dva úkoly: přepsat noty do notového sešitu a určit jejich enharmonii. Žák nesprávně umístil noty do notového sešitu, posunul je o jeden řádek výše, než bylo správné, což vedlo ke známce 1.

Poté, co se rodiče studenta dozvěděli, že jejich syn dostal z testu jedničku, obrátili se na školu a požadovali zrušení známky.

Podle předpisů musí ředitel školy k přehodnocení pověřit další dva odborné učitele, kteří třídu nevyučují. Učitelé test zkontrolovali a rozhodli, že známka byla udělena oprávněně. S tím se ale rodiče nespokojili a podali stížnost u školní inspekce, která ovšem došla ke stejnému výsledku, a to, že známka 1 je oprávněná.

Soudní řízení za zrušení známky

Po zamítnutí správních opravných prostředků rodiče zahájili soudní řízení, v němž argumentovali tím, že známka 1 se podle školního řádu uděluje pouze v případě podvodu. Dále namítali, že témata testu přesahovala školní osnovy.

Za účelem vyjasnění všech otázek si soud vyžádal stanovisko odborníka z ministerstva školství. Ten potvrdil, že předmět „enharmonické zvuky“ není v osnovách pro šestou třídu, nýbrž pro pátou.

Kontroverzní rozhodnutí soudu

Na základě těchto argumentů se soud ve Vaslui rozhodl známku zrušit. Soudce sice uznal, že známku lze udělit i za neznalost předmětu, nikoliv pouze za podvod, nicméně hodnocení znalostí musí striktně vycházet z obsahu učiva odpovídajícího ročníku studia žáka.

Paradoxem je, že ačkoliv je ve spise jasně uvedeno, že žák udělal chybu v prvním z uvedených úkolů (zápis do sešitu), důvod zrušení známky souvisí s druhou úlohou (určení enharmonie). Proč byla tedy zrušena známka?

„Přestože se zjištěný problém týká pouze jednoho ze dvou úkolů písemné práce, vztahuje se zrušení známky na celý test vzhledem k tomu, že správní soud nemůže suplovat učitele, aby udělil jinou známku,“ uvádí se dále v odůvodnění rozhodnutí soudu.

Kontroverzi rozhodnutí umocňuje také fakt, že se jednalo o vstupní test, který se „logicky“ zaměřuje na učivo z předchozího školního roku a je pouze na rozhodnutí dané školy či učitele, zda ho bude klasifikovat.

Co rozhodnutí přinese?

Není tedy divu, že rozhodnutí soudu vyvolalo takový poprask. Pokud by soud vždy rozhodoval podle tohoto měřítka, znamenalo by to, že žák, který špatně vyřeší jakoukoliv matematickou úlohu, může požadovat zrušení známky, protože k výpočtu potřeboval násobilku, a ta patří do osnov základní školy

Zajímavá bude jistě také reakce rodičů spolužáků, protože známka byla zrušena pouze žákovi, jehož rodiče školu zažalovali, nikoli ostatním žákům, kteří udělali podobné chyby.

Zdroje: romania.fm, observatornews.ro, digi24.ro
částečně vytvořeno AI